Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Dişi Neandertallerin gen diziliminden yıllar sonra, nihayet araştırmacılar; Neandertal erkeğinin Y kromozomuna dair inceleme yürütebildiler ve bu Y kromozomunun bugünkü modern insanın Y kromozomu olmasının pek olası olmadığı sonucuna ulaştılar.

Her ne kadar 100.000 yıl geçmişte modern insanlar ve Neandertaller birçok defa melezlenmiş olsa da, dün The American Journal of Human Genetics ‘de yayımlanan bir çalışma ile bundan 49.000 yıl önce İspanya’da El Sidrón’da yaşamış bir Neandertal erkeğinin Y kromozomundaki DNA’nın modern insanlara kalıtılmadığını ortaya koydu. Elde edilen bu bulgular, Asya ve Avrupa’da yaşayan insanların Neandertaller ile çaprazlanmış atasal DNA’larının yalnızca %1 ila %3’ünü kalıtsal olarak taşıdıkları bulgularına ulaşan geçmiş çalışmalarla da uyumluluk gösteriyor. Bu insanların Y kromozomlarında Neandertal DNA’sının büyük bir kısmı ise eksik. Bu da bize gösteriyor ki; modern dişi insan ile Neandertal erkekleri tamamen uyumlu değillerdi ve Neandertal erkekleri sperm üretiminde problemler yaşıyor olabilirlerdi. Yeni yapılan bu çalışma ise bu durumun nedenine dair bir ipucuna ulaştı: El Sidrón Neandertali üç bağışıklık geninde mutasyon sahibiydi. Bu genlerden birisi ürettiği antijen ile hamile kadınlarda bağışıklık tepkisi oluşturarak bu gene sahip erkek fetuslarının düşüklerine sebep oluyordu.

Bu yüzden, her ne kadar Neandertal erkekleri ve modern insan dişileri asırlar boyunca çiftleşmiş olsalar da, bu çiftler fazla sayıda sağlıklı erkek bebekler (örneğin; Gibralter’dan elde edilen Neandertal çocuğa ait fosillerin yeniden inşası) üretememişlerdir. Ve böylece de, Neandertallerin neslinin tükenmesi hızlandı.
İki tür çaprazlandığında ortaya çıkan ısrarlı bir desen vardır. Yavrular arasında cinsiyetlerden biri görülmüyorsa ya da kısırsa, bu durum neredeyse hep o cinsiyette iki çeşit cinsiyet kromozomu olmasındandır; farelerde ve meyve sineklerinde erkek, kuşlarda ve kelebeklerde dişi cinsiyet. Bu desen, bulunduğundan beri Haldane Kuralı olarak bilinir.

- Steve Jones (Neredeyse Bir Balina - ISBN: 9786056732225)

Referans: DOI: 10.1126 / science.aaf4096
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir