Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Kapak Görseli : Bigelow Expandable Activity Module veya BEAM olarak anılan şişirilebilir yaşam modülünün görüntüsü üzerine yapılan sanatçı tahayyülü görsel. BEAM'in International Space Station üzerinde kurulup tamamen şişirildikten sonra nasıl görüleceği gösteriliyor. Telif : Bigelow Aerospace/NASA

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu üzerinde kurulması planlanan genleşebilir modülü şişirmek için geçtiğimiz hafta yaptığı girişimde başarısız oldu. BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) adı verilen prototip modülün, yeni bir uzay yaşam alanı tipi olacağı öngörülüyor.

Şişirilebilir modüllerin avantajı, uzayda kurulacağı yere ulaşana kadar kargo roketlerinde az yer kaplaması ve hedefe ulaştığında genişletilebilmesiydi. Katlı haldeyken 2 metre uzunlukta olan BEAM, şişirildiğinde 4 metrelik bir karpuz görüntüsünü alıyor.

Deneme aşamasında ilk olarak BEAM’in etrafına sarılı bağlar başarılı bir şekilde açıldı. Daha sonra istasyondan BEAM’in içine hava transferini gerçekleştirmek için uzay istasyonu astronotu Jeff Williams’dan her söylendiğinde birkaç saniyeliğine vanayı açması istendi.Ne yazık ki, birkaç saatlik hava akışı denemelerine rağmen BEAM şişirilemedi.

NASA'nın BEAM'in hazırlanması, eklenmesi ve şişirilmesi için hazırladığı animasyon :Yeniden yapılacak parametre hesapları ve düzenlemelerle tekrar denenecek olan BEAM, başarılı olursa astronotlar için yaşam alanı gerektiren uzay çalışmalarında kullanılabilecek. Mikrometeorlara karşı dirençli olabilmesi için kevlar ve diğer sağlam malzemelerden çok katlı olarak üretilen BEAM, uzay istasyonunun üzerinde astronotların senede birkaç kere girip kontrollerini gerçekleştirebilmeleri için kullanılacak.

NOT :   BEAM, NASA'nın mimarları ve mühendislerinin 1990 yılında geliştirdikleri dizayn üzerinden, Bigelow Aerospace tarafından üretildi. 
Kaynak : Joe Palca, NASA's Attempt To Inflate Its Expandable Space Module Fizzles, www.npr.org/sections/thetwo-way/2016/05/26/479584235/nasas-attempt-to-inflate-its-expandable-space-module-fizzles
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir