Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Henüz keşfedilmiş bir krokodil (timsah) atası Kuzey Amerika için dinozorların kıtaya gelmesinden önceki dönemde başı çeken avcılar listesinde büyük bir boşluğu doldurdu. Carnufex carolinensis adı verilen tür yaklaşık üç metre uzunluğunda, karada büyüyen bir krokodilomorf olarak kayıtlara geçti. Ayak uzuvları ile hareket eden ve kendinden daha küçük canlılarla beslenen bir yaratık olan carolinensis günümüz memelilerine ve zırhlı sürüngenlere benzeyen bir yaşam tarzına sahipti.


 North Carolina State University ve North Carolina Museum of Natural Sciences (Kuzey Carolina Doğa Bilimleri Müzesi)'nden paleontologlar; Carnufex'in kafatası, omurga ve ön ayak kemiklerini bir araya getirerek yeniden toparladı. Carnufex'in kafatası parçalar halinde olduğundan neye benzediğini hayal  etmek oldukça zor bir uğraştı. Tam bir görüntü elde etmek için araştırmacılar her parçayı son görüntüleme teknikleri (yüksek çözünürlüklü yüzey tarayıcısı) ile taradı. Böylelikle üç- boyutlu bir kafatası modeli elde edildi. Kayıp parçaları tamamlamak için ise bilinen en yakın akrabalarının tür özellikleri hesaba katıldı ve gerçeğe uygun olarak işlendi.

Geç Triasik dönemin başlangıcına tekabül eden 231 milyon yıllık depozitlerin içinde bulunan kalıntılar, o dönem sıcak ve bir hayli ıslak olan ve aynı zamanda Pangea süper kıtasından kopmak üzere olan ekvatoryal Kuzey Karolina bölgesinin izlerini de taşıyor. Bu döneme ait fosiller bilimciler için son derece büyük önem arz ediyor çünkü bu dönem krokodilomorf ve teropod dinozorlarının ilk kez gözlemlendiği zaman dilimi.. Bugüne kuşlar ve timsahlar olarak gelen bu iki tür Triyasik dönemde ilk kez yaşam sahnesine çıktılar.

Tipik avcılar Pangea süperkıtasını işgal etmiş durumdaydı ve bunların içinde iri vücutlu rauisuchidler ve poposauroidler bulunmaktaydı. Güney Yarımkürede bu hayvanlar (eski krokodil yakın akrabaları) teropod dinozorları avlamaktaydı. Yani avcılar diğer avcıları avlamaktaydı. Yine de Carnufex kuzey yarımkürenin büyük vücutlu krokodilomorflarını tam anlamıyla sembolize ediyor ve dinozorların arasında ciddi bir tür çeşitliliği yaratıyor. Ancak sonrasını tahmin edebilsek de Carnufex ve öncesini evrimsel olarak tahmin etmek şimdilik zor bir uğraş..

Triyasik dönemin sonunda kitlesel yok oluş gerçekleşti ve büyük avcıların neredeyse tamamı yok oldu yalnızca küçük krokodilomorf ve teropodlar bu süreci yok olmadan atlattı. Ancak bundan sonraki süreçte 135 milyon yıl boyunca baş avcılar teropod dinozorlarıydı.
Referans     :    Lindsay E. Zanno, Susan Drymala, Sterling J. Nesbitt, Vincent P. Schneider. Early crocodylomorph increases top tier predator diversity during rise of dinosaurs. Scientific Reports, 2015; 5: 9276 DOI: 10.1038/srep09276 ,  http://www.sciencedaily.com/releases/2015/03/150319080348.htm

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir