Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Uluslararası Vaquita Kurtarma Komitesi'nden (CIRVA) Lorenzo Rojas, soyu tükenmeye yüz tutan dünyanın en küçük musuru olan körfez muturu vakitanın (İsp. vaquita marina, "deniz inekçiği"), Meksika kıyıları açıklarındaki yaşam alanından henüz bütünüyle silinmediğini, yakın zamanda bu bölgede musur gözlemi yapıldığını açıkladı. Araştırmacılar, Eylül-Ekim 2018'de gerçekleştirilen 11 günlük inceleme sırasında, biri yavru olmak üzere 6 tane körfez muturu gördüklerini bildirdi.

Doğal yaşam alanları olan Kaliforniya Körfezi'nde, bu hayvanlar yasadışı avlanma yoluyla neredeyse bütünüyle yok edilmişlerdi. Mayıs 2018'de Dünya Yaban Yaşamı Derneği (WWF), vakitaların aynı yıl içinde soylarının tükenmesinin beklendiği açıklamasını yapmıştı. Ancak Rojas, yapılan son gözlem dolayısıyla, türün kurtuluşuna ilişkin tüm umutların kaybolmadığını söylüyor.

Araştırmacılar, 11 günlük çalışma sırasında her ne kadar sadece 6 vakita görebilmiş olsalar da, bunun tüm nüfus olduğu şeklinde bir tahminde bulunmadıklarını ve sürdürmekte oldukları incelemelerin ardından Ocak 2019'da tüm nüfus tahminlerini açıklayacaklarını vurguluyorlar. 2017 yılında yapılan tüm nüfus tahmininde, CIRVA'nın verdiği sayı 30 olmuştu.

Gözlerinin çevresindeki siyahlık nedeniyle deniz pandası adı da yakıştırılan bir deniz memelisi olan vakita, yine soyu tehlikede olan bir tür olan totoaba balığını avlamak için kullanılan galsama ağları ile önemli ölçüde yok edildi. Totoaba balığının hava kesesi, Çin'de çok lezzetli bulunuyor ve kara borsada 20.000 $'a alıcı bulabiliyor.Hollywood yıldızı Leonarda DiCaprio ve Meksikalı milyarder Carlos Slim, vakitayı kurtarma kampanyasını destekliyor. Ayrıca Meksika hükümeti, 2017 yılında, kalan vakitaları toplamak ve onları korunaklı bir kapalı alana yerleştirmak için eğitilmiş yunusların yardımıyla cesur bir plan hazırladı. Ancak esaret altındaki ilk vakitalardan birinin ölmesi hâlinde iptal edilmesi gerekecek.

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir