Kolon Kanseri ve Biyofilm Görüntüleme

İnsan vücudundaki normal bakteri popülasyonlarının, 2012 de yayınlanmasından beri, insan mikrobiyotası (vücudumuzdaki bakteriler) bozukluklar ve hastalıklar arasında sayısız bağlantı keşfedildi. Bunla..
Görsel Telif:

İnsan vücudundaki normal bakteri popülasyonlarının, 2012 de yayınlanmasından beri, insan mikrobiyotası (vücudumuzdaki bakteriler) bozukluklar ve hastalıklar arasında sayısız bağlantı keşfedildi. Bunlardan birisi de bu hafta içinde rapor edilen, kalın bağırsağın ince bağırsağa yakın olan kısmındaki kanser tümörlerinin biyofilmler yardımıyla karakterize edilmesi oldu. Biyofilmler kendi oluşturduğu matriks içerisinde yaşayan bakteri kümeleridir.

Bu buluş biyofilmlerin kolon kanseri ile ilişkili olduğunu gösterdi. Johns Hopkins Medikal Enstitüsü araştırmacılarının yaptığı bu keşif, daha önce araştırmaları yapılan mikrobiyal komünite yapısını görebilmek için yeni ve ilginç bir yol sunuyor. Farklı görüntüleme yöntemlerinin bir araya getirildiği bu metotla, kalın bağırsaktaki kanserli veya erken-kanser tümörlerin tespiti daha kolay ve mümkün olacak.

Sağlıklı bir insanda kalın bağırsak bakterileri epitel dokudan uzak tutan mukus tabakasıyla kaplıdır. Araştırma sonuçlarına göre; kolon kanseri ile ilişkili biyofilmleri taşıyan kolon kanseri hastaları, aynı biyofilmleri mukozaya yakın tümörsüz bölgelerde de taşıyor.

“Bu da gösteriyor ki , ya tümörler biyofilmlerin oluşmasına ya da biyofilmler tümörlerin oluşmasına sebep oluyor olabilir. Mukus tabakasının incelmesi ve kuruması bakterilerin, insan epitel hücrelerine ulaşmasını kolaylaştırıyor, bu da kanser sebeplerinden bir tanesidir.

Ekip ayrıca kalın bağırsağın anüse yakın olan kısmındaki tümörlerin biyofilmlerle ilişkili olmadığını gösterdi.

Mark Welch, Gary Borisy ve Blair Rossetti bu kombine görüntüleme tekniğini keşfeden ekibi oluşturuyor. Çok farklı renkteki fllüoresan ajanlar, (bu çalışmada 9 tanedir.) biyofilmdeki değişik bakteri türlerinin görünebilir  olmasını sağlıyor. Böylelikle mikrobiyal komünitenin 3 boyutlu yapısı da gözlemlenebiliyor.

 

Referans  :    Christine M. Dejea, Elizabeth C. Wick, Elizabeth M. Hechenbleikner, James R. White, Jessica L. Mark Welch, Blair J. Rossetti, Scott N. Peterson, Erik C. Snesrud, Gary G. Borisy, Mark Lazarev, Ellen Stein, Jamuna Vadivelu, April C. Roslani, Ausuma A. Malik, Jane W. Wanyiri, Khean L. Goh, Iyadorai Thevambiga, Kai Fu, Fengyi Wan, Nicolas Llosa, Franck Housseau, Katharine Romans, XinQun Wu, Florencia M. McAllister, Shaoguang Wu, Bert Vogelstein, Kenneth W. Kinzler, Drew M. Pardoll, Cynthia L. Sears. Microbiota organization is a distinct feature of proximal colorectal cancers. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2014; 201406199 DOI: 10.1073/pnas.1406199111

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv