Post Author Avatar
Erhan Güven
Sağlık Bakanlığı - Yazar
Avrupa topraklarında kullanılmayacak olsa da, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından bilimsel olarak değerlendirilmesi talep edilen ilk sıtma aşısına Ajans’tan onay verildiği 24 Temmuz tarihli basın bildirisiyle duyuruldu.

Otuz yıl süren araştırma ve geliştirme sürecinden sonra RTS,S/AS01 (müstahzar ismiyle Mosquirix), EMA’nın Avrupa’da piyasa sürülmesi istenen ürünlere uyguladığı sıkı incelemesinden geçti ve İnsanlar İçin Tıbbi Ürünler Komitesi’nin (CHMP) de olumlu bilimsel görüşünü alarak, kullanımıyla ilgili çerçeveyi belirleyecek olan Dünya Sağlık Örgütü’nün incelemesine sunuldu.

Sıtma etkeni birçok Plasmodium türlerinden en ağır hastalık yapıcı ajan olan Plasmodium falciparum’la birlikte Hepatit B’ye karşı da bağışıklık oluşturmayı hedefleyen bu aşı asıl olarak sıtmanın oldukça bulaşıcı olduğu ve ölümlerin sık görüldüğü Burkina Faso, Gabon, Gana, Kenya, Malavi, Mozambik ve Tanzanya gibi ülkelerde kullanılmak üzere İngiliz ilaç firması GlaxoSmithKline tarafından, finansmanının bir kısmı Bill and Melinda Gates Yardım Kuruluşunca karşılanarak ve toplamda 565 milyon ABD doları harcanarak, uluslararası kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan PATH’in işbirliği ile geliştirildi. Firma, her bir doz için 5 ABD doları civarında bir etiket fiyatı uygulamayı düşünüyor.

sitmaya-karsi-yeni-silah-bilimfilicomAşı, 6 hafta-17 ay arasındaki bebeklere uygulandığında %60’lara varan korumayı bir yıl süresince sağlarken aynı uygulamayla Hepatit B virüsüne karşı da bağışıklama yapıyor. Genel olarak değerlendirildiğinde halihazırda sıtmaya karşı kullanıma sunulabilecek tek aşı olan RTS,S/AS01, gösterdiği orta düzeydeki koruma etkinliğini kabul edilebilir güvenlik profiliyle sağlarken diğer önlemlerle birlikte sıtmaya karşı insanlığın verdiği savaşta yeni bir silah olarak umut vadediyor.

Tekrarlayan hastalık ataklarıyla karakterli paraziter bir hastalık olan sıtma, çoğunluğu Afrika’da olmak üzere, hala yılda 600.000’in üzerinde ölüme neden oluyor.

Sıtmayı insanlara bulaştıran (vektör) Anofel cinsi dişi sivrisinek

Dünya Sağlık Örgütü’nün Kasım 2015’te tamamlamayı planladığı değerlendirmeden sonra, aşının, uygulayacak ülkeler tarafından ruhsatlanması, finansman basamakları ve Birleşmiş Milletler ve UNICEF desteği ile yerel bağışıklama programlarına dâhil edilmesi gibi, sonraki adımların beklenmesi gerekecek.

 
Kaynak : http://www.ema.europa.eu/ema/index.jspcurl=pages/news_and_events/news/2015/07/news_detail_002376.jsp&mid=WC0b01ac058004d5c1

http://www.theguardian.com/society/2015/jul/24/first-malaria-vaccine-given-green-light-by-european-regulators
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir