Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
İklim değişikliklerinin dünya üzerindeki yaşama direkt etkisi artık tartışılmaz. Yeni yapılan bir çalışmada da bilim insanları, iklim değişikliği tarafından tetiklenen rüzgarlardaki değişimlerin aslında pek de tahmin edemeyeceğimiz bir yan etkisini araştırdılar.

Bu yüzyılın bitimiyle, iklim değişiklikleri tarafından tetiklenen rüzgarların hız dağılımlarındaki değişiklikler sebebiyle Hawaii ve batı sahilleri arasındaki uçuşlar hem biraz daha uzun hem de daha kirli olacak.

Yapılan yeni bir çalışmada araştırmacılar, dört havayolu şirketinin Honolulu ve Amerika’daki 3 havalimanı arasında, 1993-2013 yılları arasında, gerçekleşen uçuşlarını dikkatlice incelediler.  Araştırmacıların bulgularına göre, 1995-2013 yılları arasındaki uçuş süreleri, yüksek rakımdaki rüzgarlar tarafından ciddi bir şekilde etkilendi.

Daha sonra, düzinelerce iklim modelini inceleyen araştırmacılar, Hawaii- anakara rotasının gelecekteki iklim değişikliğiyle nasıl etkileneceği üzerine tahminlerde bulundular.

Araştırmacıların Nature Climate Change’de yayımlanan çalışmalarına göre, 2090 yılı itibariyle bu uçuşlar yaklaşık 1 dk daha uzun sürecek. Bu rota üzerindeki havayolu şirketlerinin günlük gidiş-geliş uçuşları her yıl 133 saatlik bir gecikmeyle gerçekleşecek ve 1.8 milyon litre fazladan yakıt tüketimi olacak. Ayrıca, bu yakıt tüketimine ek olarak da fazladan 4600 metrik ton karbon dioksit salınımı gerçekleşecek.

İklim değişikliğinin dünya genelindeki hava trafiğine etkisi aslında pek de küçümsenecek gibi değil. Çünkü rüzgarlar farklı bölgelerde farklı değişikliklere uğrayacaklar. Fakat, ticari uçuşların sayısı gelecekte şimdikiyle aynı olsa dahi, iklim değişikliğinden kaynaklı fazladan 3 milyar dolarlık yakıt tüketimi gerçekleşecek ve hava trafiğiden kaynaklanan karbondioksit salınımı şimdikinden 10 milyon metrik ton daha fazla olacak.

 

Kaynak: Sid Perkins ( July 13, 2015). Climate change may lengthen flight times. ScienceMagazine. Retrieved 15 July 2015 from http://news.sciencemag.org/climate/2015/07/climate-change-may-lengthen-flight-times
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir