Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Yukarıdaki görselde geçtiğimiz günlerde görüntüleri birleştirme ve detaylandırma işlemleri tamamlanan NASA ve ESA (European Space Agency) Hubble Uzay Teleskobu'nun keşfini gerçekleştirdiği NGC 2903 sarmal gökadası görülüyor.

Dünya'mızın konumundan 30 milyon ışık yılı uzaklıkta ve Leo (Aslan) takımyıldızının içerisinde bulunan bu gökada, tıpkı içinde bulunduğumuz Samanyolu gökadamız gibi sarmal bir yapıya sahip.

İlk bakışta iki ayrı disk gökadanın yanyana birleşmiş hali gibi görünen NGC 2903 kozmik tozların büyük sarmalın  kollarını oluşturduğu dev bir gökada olarak kayıtlara geçti.

NGC 2903'ün keşfinin ve incelenmesinin, Hubble'ın bize görece yakın olan 145 disk gökadayı incelediği misyonunun ve projesinin bir parçası olarak gerçekleştiği rapor edildi.

Evrende bulunan cisimler, kara delikler, nebulalar ve dev gökadalar içerisinde en ikonik ve ilgi çekici yapılardan birisi de sarmal gökadalardır. Bu oldukça dikkat çekici gök cisimleri -veya gök cismi organizasyonları demek daha doğru olacaktır- dönmekte ve fırıldağın kanatları gibi tur atmakta olan dev sarmal kollarında saçılmış parıldayan yıldızlara ev sahipliği yapmaktadır.

Yıldızlararası alanlarında ise kızgın ve parlak gaz akımları ve görece ışıksız koyu renkli alanları ve ana dokuyu oluşturan kozmik tozlar bulunan sarmal gökadalarda evrenin en etkileyici görüntüleri oluşmaktadır diyebiliriz.

NASA/ESA'nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından oldukça detaylı görüntüleri elde edilen yeni sarmal gökada da, içinde barındırdığı ipuçları ve bilgiler ile şimdiden gökbilim araştırmalarının içinde kendisine bir yer edindi.

NGC 2903'ün 30 milyon yıl önceki halini görüyor olmamız kozmik zamanı düşündüğümüzde oldukça yakın bir zaman olduğundan sarmal gökadaların oluşumu, evrimi ve dinamikleri ile ilgili bize yakın zamanda birçok bilgi verecek gibi görünüyor.

NGC 2903 sarmal gökadası Leo takımyıldızı içerisinde bizden yaklaşık 30 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor. 145 disk formdaki gökadanın merkez bölgesi diyebileceğimiz orta kısmına yakın bir noktada bulunan NGC 2903'ün keşfi ve yapılacak hesaplamalar ile devam araştırmalarında, araştırmacıların tıpkı bu yeni sarmal gökada gibi gökadaların merkezlerindeki  kara delikler ile rugby topu gibi eliptik bir hacmin içine dağılmış yıldızların, yanan gazların ve tozların arasındaki ilişki ve bağıntılar hakkında önemli bilgiler edineceği bekleniyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir