Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör

Gökbilimciler yakın bir galaksiden gelen 300.000 ışık yılından daha fazla genişliğe sahip bir gazdan kuyruğun keşfini gerçekleştirdi. Bu gaz kümesi hidrojen gazından - yeni oluşan yıldızların yapıldığı madde - oluşan bu kuyruk, galaksinin kendisinden beş kat daha uzun.


Laboratoire d'Astrophysique'ten Dr Alessandro Boselli'nin önderlik ettiği bir uluslararası araştırma ekibi tarafından gerçekleştirilen keşfe ait veriler ve sonuçlar Astronomy & Astrophysics'de yayımlandı.

Araştırma ekibinin üyelerinden astrofizikçi Luca Cortese, bilim insanlarının uzun zaman önce NGC 4569 adlı galaksinin beklenenden daha az gaz içerdiğini keşfetmiş olduğunu ancak bu gazın nereye kaybolduğunu tespit edememiş olduklarını belirtti.

Cortese yaptığı açıklamada : " Yapılan gözlemlerle, ilk kez dev miktarlarda gazın galaksinin ardı sıra gelen ve galaksiyi izleyen bir gaz akımı oluşturduğunu göstermiş olduk. Güzel olan şey ise şu; eğer bu gaz kuyruğun kütlesini ölçtüğümüzde, galaksi diskinde eksik olduğunu düşündüğünüz gazın kütlesine eş değer olduğunu görüyoruz." dedi.

NGC 4569 galaksisi, Samanyolu'ndan 55 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksi grubu olan Virgo kümesinin içinde bulunuyor. Galaksi kümenin içinde saniyede 1200 kilometre hızla yol kat ediyor ve Dr Cortese'ye göre bu hareket sebebiyle gaz, galaksi içinden sıyrılıp çıkıyor.

Büyük galaksi kümelerinin devasa boyutlarda sıcak gaz barındırdıkları bilinen bir durum. Bu bilgi ile birleştirildiğinde NGC 4569 galaksisinin durumu daha iyi anlaşılıyor.

Çünkü bir galaksi kümenin içine dahil olduğunda tüm bu sıcak gaz kütlesinin basıncını hisseder ve bu basınç galaksinin kendi içinde bulunan gazın dışarıya itilmesine sebep olabilmektedir.

Keşif, araştırma ekibinin Kanada Fransa Hawaii Teleskobu'ndaki süper-duyarlı kamerayı daha önce kullanılandan daha uzun süre ile kullanarak galaksiyi gözlemlemesi ile bariz biçimde ortaya çıkarıldı.

Dr Cortese bu keşif ile ilk kez, galaksinin kendisinden çıkan bir gaz kuyruğu uzantısı keşfedilmiş olduğunu belirtiyor.

Astronomi araştırmaları için öncü olarak nitelenen bu keşfin, bir pilot keşif olduğunu ve Virgo kümesindeki en parlak spiral galaksiye odaklanarak tespit edilmiş olduğu belirtildi. Bu da şu ana kadar incelenmemiş veya yeteri kadar uzun süre ile gözlemlenmemiş noktalarda da aynı fenomenin tespit edilebileceği düşünülüyor.

 
Kaynak : A. Boselli, J. C. Cuillandre, M. Fossati, S. Boissier, D. Bomans, G. Consolandi, G. Anselmi, L. Cortese, P. Côté, P. Durrell, L. Ferrarese, M. Fumagalli, G. Gavazzi, S. Gwyn, G. Hensler, M. Sun, E. Toloba.Spectacular tails of ionized gas in the Virgo cluster galaxy NGC 4569. Astronomy & Astrophysics, 2016; 587: A68 DOI: 10.1051/0004-6361/20152779
 

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir