Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
 Görsel : V. BELOKUROV, S. KOPOSOV (IOA, CAMBRIDGE). PHOTO: Y. BELETSKY (CARNEGIE OBSERVATORIES)

Birçok insan hâlâ reddediyor olabilir ancak hepimiz gök cisimlerinin hepsinin bir yörünge etrafında dönüyor olduğunu biliriz. Hatta yörüngesinde dolandığımız Güneş bile Samanyolu gökadası içerisinde sürekli bir yörüngede yol almaktadır. Güneş sistemi de Güneş ile birlikte sürekli bu yörüngede yol almakta ve ötelenmektedir.

Yine samanyolu gökadası şu an boyutlarını kestiremediğimiz eliptik bir yörüngede genişleyen evren içinde bir dönme hareketi yapmaktadır. Elbette bu cüce gökadalar için de geçerli bir durum. Şu ana kadar bizim samanyolumuzu kendine merkez edinmiş bazı cüce gökadalar olabileceğini biliyorduk. Neredeyse tamamı karanlık maddeden oluşmuş ve Samanyolu gibi orta boyutlarda bir gökada ile karşılaştırıldığında çok çok az sayıda yıldız sistemine ev sahipliği yapan cüce gökadalar Samanyolu etrafında bir yörüngede dönmekteler.

Gökbilimciler, gökadamızın etrafında bir yörüngede dönen 3 küçük yeni gökada olduğunu doğruladı. Hatta şu an analiz aşamasında olan muhtemel altı ayrı ışık sinyali de bu gökadalara eklenebilir. Cüce gökadalar tam da bu adı hak edecek yapıdalar; öyle ki ortalama 5000 kadar yıldıza ev sahipliği yapıyorlar.

samanyolu-etrafinda-kara-maddeden-olusmus-cuce-galaksiler-var-bilimfili-com-2 Gökadasal uyduların gökteki dağılımı. 2MASS tarafından hazırlanmış Kızılötesi Haritası zemin görüntüsünü oluşturuyor. Görsel : S. Koposov, V. Belokurov (IoA, Cambridge). Background: 2MASS


Bilimciler için cüce gökadaları ilginç hale getiren ise şu; neredeyse tamamı karanlık madde diye bildiğimiz boşluktan oluşuyorlar. Şu an kabul gören modellere göre Samanyolu'nun çevresinde bu cüce gökadalardan binlercesi dolanıyor olabilir. Ancak hem küçük hem de karanlık oldukları için gözlemlemek ve keşfetmek son derece zor bir hal alıyor.

İdeal olarak bu tip gözlemler bilimcilerin, evrenin nasıl genişlediğini ve karanlık maddenin evrenbilimdeki yerini anlamaları için son derece büyük bir önem taşıyor.

The Magellanic Clouds (Macellan Bulutları olarak alınan ikili cüce galaksi takımı) ve nötr hidrojen nehri. Görsel içerisindeki büyüteçler keşfedilmiş en büyük (Eridanus 2) ve en küçük (Indus 1) uyduyu göstermektedir ve 13x13 yay dakikalık bir alanı kapsamaktadır. (1 yay dakikası 1 derecelik açının altmışta birine tekabül eder). Görsel Koposov (IoA, Cambridge). HI image: M. Putman (Columbia) Macellan Bulutları olarak anılan ikili cüce gökada takımı ve nötr hidrojen nehri. Görsel içerisindeki büyüteçler, keşfedilmiş en büyük (Eridanus 2) ve en küçük (Indus 1) uyduyu göstermektedir ve 13x13 yay dakikalık bir alanı kapsamaktadır. (1 yay dakikası 1 derecelik açının altmışta birine tekabül eder). Görsel: Koposov (IoA, Cambridge). HI image: M. Putman (Columbia) Macellan Bulutları olarak anılan ikili cüce gökada takımı ve nötr hidrojen nehri. Görsel içerisindeki büyüteçler, keşfedilmiş en büyük (Eridanus 2) ve en küçük (Indus 1) uyduyu göstermektedir ve 13x13 yay dakikalık bir alanı kapsamaktadır. (1 yay dakikası 1 derecelik açının altmışta birine tekabül eder). Görsel: Koposov (IoA, Cambridge). HI image: M. Putman (Columbia)


Karanlık maddenin evrenbilimdeki yeri ile ilgili yazımız için, Evrenbilimin Karanlık Yüzü yazımıza bir göz atın.
Makale Referansı:  "Beasts of the Southern Wild. Discovery of a large number of Ultra Faint satellites in the vicinity of the Magellanic Clouds." arxiv.org/abs/1503.02079
Kaynak: http://news.sciencemag.org/sifter/2015/03/dwarf-galaxies-orbiting-milky-way-may-be-made-of-dark-matter
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir