Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Hadi kabul edelim ,  mütevazı hamam böcekleri genellikle hastalık yapıcı (patolojik faktör) olarak bilinir ama yeni bir çalışmaya göre hamam böceklerinin bir karakteri var. Artık birini isteyerek ezdiğinizde veya zehirlediğinizde birazcık daha suçlu hissedebilirsiniz. Çünkü her birey başka bir kişiliğe sahip.

Brüksel Üniversitesi'ne bağlı bir grup araştırmacıya göre, hamam böcekleri can sıkıcı veya pis canlılar değiller. Hamam böcekleri kalabalığı sürü halinde yaşamayı seven sosyal böcekler ve bize de kolektif düşünce ve karar mekanizması hakkında çok şey öğretebilirler. Isaac Planas-Sitjà ve ekibi grup davranışlarını incelemek için bir sistem kurdular ve Amerikalı hamam böcekleri tarafından ters köşe edildiler. Bu potansiyelin sebebi ise hamam böceklerinin bir liderlerinin veya takipçilerinin olmaması. Bu durum da bir böceğin kişiliğinin grup içinde farklı olarak kolayca gözlemlenebileceğini gösteriyor.

Ekip 304 hamam böceğinin sırtına RFID çipler denen sensör çiplerden yerleştirdi ve daha sonra bunları iki ayrı gruba ayırdı. Daha sonra parlak ışıkla aydınlatılmış bir bölgeye oyarak neler olduğunu gözlemlediler. Hamam böcekleri ışıktan nefret ettiği için alanın çevresindeki koyu gölgeliklerin olduğu bölüme doğru akın ettiler. Ancak bazı hamam böcekleri diğerleri kadar hızlı ve kararlı bir biçimde ışıktan kaçışmadılar. Ekibin gözlemine göre daha kalın bir cüsseye sahip olan hamam böcekleri, korunaklı bölmeye gitmek için acele etmediler, zamanlarını sonuna kadar kullanarak ağır ağır hatta utangaç denebilecek şekilde yerleştiler.

Ortada bir kolektif dinamizm (bir sosyal etki olarak) olduğu açıkça görülüyor ki bu da bireysel kişilik farklarını ortaya çıkarıyor. Yani gruba bakıldığında herkesin aynı şekilde davrandığı ve aynı şeyleri yaptığı anlaşılabilir. Ancak bu, hamam böcekleri bireysel olarak gözlemlendiğindeki verilerle bağdaşmıyor. Aslına bakılırsa çeşitli kişilik özellikleri türlerin soyunun devamlılığı açısından bir lütuftur. Bunun sebebi ise daha çok kişilik özelliğinin daha fazla davranış çeşitliliğine ve daha çok adaptasyona bağlı hayatta kalma şansının artmasını sağlamasıdır.

Bugün utangaç veya cesur hamam böcekleri olduğunu keşfetmemiz acaba daha derin kişiliğe sahip olabileceklerinin de bir göstergesi olabilir mi? Bilim henüz bu seviyede değil ama son zamanlarda çıkan eşek arılarının birbirlerini yüzlerinden tanıdığı haberi de gösteriyor ki bizim sandığımızdan çok daha derin ve çok yönlü böcek hayatları yaşanıyor olabilir. Eğer böceklerin yüz tanıyabiliyor olması sizi içten içe korkutuyorsa arkanıza yaslanın ve rahatlayın çünkü cesur hamam böcekleri aslında tüm arkadaşlarının bir gün daha fazla yaşaması için çalışıyor.
Referans: Smithsonianmag
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir