Gümüş Tüyler, Çöl Karıncalarını Serin Tutuyor

Evrimsel olarak tüm canlılar gelişimlerini ve sahip oldukları özellikleri ‘doğal seçilim’ , mutasyon gibi evrimin temel yürütücü etkenlerine borçludur. Ancak bu iş gümüş tüyler’e sah..
Görsel Telif:

Evrimsel olarak tüm canlılar gelişimlerini ve sahip oldukları özellikleri ‘doğal seçilim’ , mutasyon gibi evrimin temel yürütücü etkenlerine borçludur. Ancak bu iş gümüş tüyler’e sahip olmaya kadar varabilir mi? Kimin neden gümüş tüylere ihtiyacı olur?

İşte tam da bu noktada Sahra gümüş karıncaları (Cataglyphis bombycina), ‘ en uyumlu olan hayatta kalır ‘ mottosuna yeni bir anlam kattı. Bu böcekler Dünya’nın en sıcak çöllerinden birinde, kumul sıcaklıklarının 70 santigrat dereceye kadar vardığı Sahra’da yaşıyor.

Hayatta kalabilmek üzere , karıncalar vücutlarını, kendileri için kritik bir nokta olan 53.6 santigrat derecenin altında tutmalılar. Science dergisinde yayımlanan çalışmada, karıncaların bunu arka ve yan kısımlarındaki gümüş tüylerle kaplı oldukları için kolaylıkla başarıyorlar.

Görsel : RAMY MAALOUF © 2012

Görsel : RAMY MAALOUF © 2012

Bu tüyler, onlara gelen ışığın çok büyük bir kısmını yansıtıyor. Tüyler ve vücudun diğer kısımları tarafından absorbe edilen görünür spekrumdaki ışığın enerjisinin de çoğu, yine tüyler tarafından ışın biçiminde gerisin geri gönderiliyor.

Karıncıların arka alt kısımlarına doğru uzanan pürüzsüz gümüş bir yüzey kumlardan gelen sıcağı da yansıtıyor. Bu evrimsel avantajlar birlikte, günün en sıcak zamanlarında diğer böcekler (rakipler) ve kertenkeleler kendilerini sıcaktan korumak için saklanırken yiyecek aramalarını ve rakiplerinde olmayan bir avantaja sahip olmalarını sağlıyor.

GÜMÜŞİ GÖRÜNTÜ

Araştırmada, karıncaların bu ışık yansımaları ve kara cisim ışıması gibi termodinamik etkiler yaratacak özelliklere sahip olmalarını sağlayan gümüşi görüntünün oluşmasının sebebi ise, gerçekte tüylerin gümüş içermemesinden dolayı aslında çok tekil olmak üzere karıncaların vücut tüylerinin özel bir üçgen şekil oluşturacak şekilde dizilmeleri olarak kaydedildi

 


Referans : Sciencemag.org, Silver hairs keep desert ants cool, news.sciencemag.org/evolution/2015/06/silver-hairs-keep-desert-ants-cool

Keeping cool: Enhanced optical reflection and heat dissipation in silver ants, www.sciencemag.org/content/early/2015/06/18/science.aab3564


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv