Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Öyle görünüyor ki, gerçek yaşımızdan daha genç hissetmemiz iyiye işaret. JAMA Internal Medicine'da online olarak yayımlanan bir çalışmada, gerçek yaşlarından 3 veya daha fazla yaş genç hisseden insanların, yaşlarını veya daha fazlasını hisseden insanlardan daha düşük ölüm oranı olduğu orta koyuldu.

Algılanan yaş; sağlık, fiziksel limitler, daha geç yaşlardaki sağlık durumuyla ilgili bilgileri yansıtıyor. Rapordaki altyapıyı oluşturan bilgilerden birinde ise,bir çok yaşlı insanın da kendi yaşlarından daha genç hissettikleri kaydedildi. Bu ve buna benzer bir çok dataya dayanarak, araştırmacılar hissedilen yaş ile ölümlülük arasındaki ilişkiyi incelediler.

Araştırmacılar, ortalama yaşın 65.8, hissedilen ortalama yaşın 56.8 olduğu, 6,489 bireyden oluşan denek grubu üzerinde yapılan bir yaşlanma çalışmasının verilerini kullandılar. Yetişkinlerin yüzde 69.6'sı yaşlarından daha genç hissediyorlar, 25.6'sı ise yaklaşık olarak da olsa kendi yaşlarında hissediyor ve 4.8'i ise gerçek yaşlarından  bir yıldan daha fazla yaşlı hissediyorlar.

99 aylık takip süreci boyunca gözlenen ölüm oranı kendini olduğudan genç hisseden yetişkinlerde % 14.3 iken, kendini olduğu yaşta hissedenlerde % 18.5 ve yaşını olduğundan fazla hissedenlerde % 24.6’ydı. Çalışma sonuçlarına göre, kişinin kendini hissettiği yaş ile kardiyovasküler nedenli ölümler arasındaki ilişki oldukça güçlü; ancak bu tarz bir ilişki kanser kaynaklı ölümler için geçerli değil.

Bu bağlantıların altında yatan mekanizmalar hiç şüphesiz yeni detaylı araştırmaları hak ediyor. Olasılıklar ölçülenlerden (sağlıklı kiloyu koruma, medical tavsiyelere uyum gibi) daha geniş sağlık davranışlarından oluşuyor ve olduğundan genç hissedenlerde daha yüksek iyileşme gücü ile yaşama isteği gözlendi. Kişinin hissettiği yaş, değişme potansiyeline sahip, kendini gerçek yaşından daha yaşlı hissedenler pozitif sağlık davranışları ve yaşlılığa karşı olumlu tutumları teşvik eden mesajlar ile hedeflenebilir.
Kaynak:
Isla Rippon, Andrew Steptoe. Feeling Old vs Being Old. JAMA Internal Medicine, 2014; DOI: 10.1001/jamainternmed.2014.6580
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir