Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Ne kadar gerçek gibi görünürse görünsün hayal, beyinde gerçeğin tam zıttı yönünde işleniyor. Farklı nöron güzergahlarını ortaya çıkarmak isteyen araştırmacılar , video izleyen ve bir şey hayal eden iki ayrı grup oluşturarak beyindeki elektrik aktivite yolunu izlediler. Beyin araştırmalarındaki en önemli problem, farklı beyin bölgelerinin fonksiyonel olarak birbirlerine nasıl bağlı olduklarını anlamak. Hangi bölgeler etkileşimde? Bu etkileşimin yönü nedir? Beyin aktivitesinin bağımsız bölgelerde yekpare şekilde gerçekleşmediğini ve özelleşmiş belirli alanların iletişim halinde olarak aktivite gösterdiğini biliyoruz.

NeuroImage'de yayımlanan araştırmadaki yeni metotların ileride, beyinde kısa-dönem hafızayı kodlayan ağı anlamak  ve uyku, rüya sırasında olanları anlamak için kullanılabileceği umut ediliyor.

Araştırmacılar hayal etme (imagination) sırasında, beynin bütün duyulardan gelen girdileri kombinleyen parietal lobundan , oksipital loba doğru artan bir bilgi akışı olduğunu tespit ettiler. Göz  tarafından algılanan gerçek görüntülerde ise tam aksine, beynin görsel kabuğunun çoğunu oluşturan (visual cortex) oksipital lobdan parietal loba doğru bir akış gözlenildi.

Şu ana kadar bilinen, beyinde nöron sinyallerinin belirli bir yönde ilerlediği ve bir noktada durarak başka bir yerde tekrar başladığıydı. Bu araştırmanın bulguları ise daha önce hiç keşfedilmemiş bir hareket mekanizmasıdır. Araştırmacılar bu çalışmanın EEG (elektroensefalogram)'ın gücünü test etmek için bir fırsat olduğunu düşünüyorlar. EEG sensörler yardımıyla beyin ağının farklı bölgelerinde gerçekleşen elektrik aktiviteyi ölçen bir enstrüman. Beyin sürekli aktivite halinde, bu yüzden EEG bir test sırasında gerekli gereksiz herşeyi kaydediyor. Bu da araştırılmak istenen mekanizmanın incelenmesini zorlaştırıyor. Yalnızca hedeflenen beyin döngülerini inceleyebilmek için araştırmacılar, bir gruba tekrar tekrar izlemeye bağlı olarak beyinde hafıza sürecini aktive etmeye fırsat vermeden kısa video klipler izlettiler ve diğer gruptan da sihirli bir bisikletle gezindiklerini hayal etmelerini istediler. (video olarak yalnızca renk, şekil ve kompozisyona odaklanmayı sağlayan doğa görüntülerinden oluşan sessiz bir video kullanıldı).

Van Veen tarafından geliştirilen ve EEG datasını didik inceleyen bir algoritmayı kullanarak araştırmacılar bilgi akış yönü hakkında son derece güçlü bulgular elde ettiler.

Araştırma Ulusal Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik Enstitüsü tarafından desteklenmiştir.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir