Foklarda Hepatit A Virüsüne Oldukça Yakın Bir Virüs Keşfedildi!

Fokgillerin, en küçük üyelerinden biri olan bayağı fok (Phoca vitunila) türünde hepatit A virüsüne oldukça yakın bir başka virüs keşfedildi. Keşfedilen virüsün hepatit A virüsünün en yakın akrabası ol..
Görsel Telif:

Fokgillerin, en küçük üyelerinden biri olan bayağı fok (Phoca vitunila) türünde hepatit A virüsüne oldukça yakın bir başka virüs keşfedildi. Keşfedilen virüsün hepatit A virüsünün en yakın akrabası olduğu düşünülüyor. Phopivirus olarak isimlendirilen yeni virüs bayağı fok mensubu üyelerin organlarında gizlenmiş olarak bulunuyor.

Amerika Mikrobiyoloji Derneği’nin yayın kolu olan mBio’da yayımlanan araştırma, Amerika’nın kuzeydoğu köşesi olarak bilinen New England sahili civarında yapıldı. Hepatit A virüsü insanda bulantı, ateş ve sarılık (kandaki bilirubin düzeyinin artmasına bağlı olarak deri, göz ve mukozaların sarı renk alması) gibi durumlara neden olabiliyor. Hepatit A virüsünün mekanizmasında olduğu  gibi, phopivirus de öncelikle karaciğer hücrelerini enfekte ediyor.

Araştırmacılar; buluşun, yalnızca primatlara (iri beyinli yüksek memeliler) etki eden hepatit A virüsünün başka hayvan gruplarından köken almış olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Öte yandan, keşfedilen virüsün geçmiş zaman diliminde foklardan insanlara hepatit A virüsünün kökeni olarak geçtiği yahut tam tersi bir durum ve buna ilave olarak başka hayvan gruplarının bu virüslerin atalarının iletilmesine dair bir rol oynadığı henüz netlik kazanmış değil.


Kaynak: ScienceNews, “Virus closely related to hepatitis A discovered in seals”, https://www.sciencenews.org/blog/science-ticker/virus-closely-related-hepatitis

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (2 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

  • Serdar Erken 22 Eylül 2015 - 17:14
  • Başlıkta yer alan ‘Fok Balıkları’ ifadesi bilimsel olarak hatalıdır. Foklar, bilindiği gibi memelidir.

    • BilimFili.com 22 Eylül 2015 - 22:00
    • Düzeltme için teşekkür ederiz Serdar Bey.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv