Eriyen Kuzey kutbu ve geri döndürülemez sonuçları

Küresel ısınma dediğimizde aklımıza gelen en temel ve başlıca sorunlar dışında daha detay ama etkileri tüm başlıca nedenlerden daha büyük problemler de mevcut. Buzulların erimesi sadece deniz seviyesi..
Görsel Telif:

Küresel ısınma dediğimizde aklımıza gelen en temel ve başlıca sorunlar dışında daha detay ama etkileri tüm başlıca nedenlerden daha büyük problemler de mevcut. Buzulların erimesi sadece deniz seviyesinin yükselmesine , denizlerdeki tuzluluk oranının düşmesine sebep olmuyor. Yeni bir araştırmaya göre kutuplardaki buzulların erimesi aynı zamanda çok yüksek bir karbon salınımına ve deniz ve atmosferdeki karbondioksit oranının artışına da sebep olacak gibi görünüyor.

Kuzey kutbu ve karbon açısından çok zengin olan toprakları ve buzulları çözülüyor ki bu durum yıllardır hazırlanmış, üzerine çalışılmış, hesaplanmış tüm küresel ısınma, iklim değişikliği politikaların altını oyup geçersiz kılabilir.

Kuzeyin tüm permafrostu ( tiyal da denir  – yıl boyunca donuk olan ve hiç erimeyen buzulları), atmosferdeki tüm karbon element ve moleküllerinin iki katı kadar karbon içeriyor. Hali hazırda bu karbon rezervinin bir kısmı karbondioksit veya metan formunda atmosfere karışıyor olabilir.

Görsel : Lacivert ile gösterilen bölgeler %90'dan daha fazla alan kaplayan ve tüm yıl hiç erimeyen bölgeleri gösteriyor; mavi bölgeler belirli zamanlarda eriyen bölgeleri, turkuvaz bölgeler ise ayrılmış ekleme buzulları gösteriyor  - HUGO AHLENIUS, UNEP/GRID-ARENDAL

Görsel : Lacivert ile gösterilen bölgeler %90’dan daha fazla alan kaplayan ve tüm yıl hiç erimeyen bölgeleri gösteriyor; mavi bölgeler belirli zamanlarda eriyen bölgeleri, turkuvaz bölgeler ise ayrılmış ekleme buzulları gösteriyor  – HUGO AHLENIUS, UNEP/GRID-ARENDAL

Erime sırasında ve sonrasında ne kadar karbonun ortaya çıkacağı elbette şu an net olarak bilinemiyor, ancak küresel olarak salınımın önü kesilmedikçe ve küresel bir uzlaşma sağlanmadıkça problem ciddi oranda artarak ortaya çıkacak.

Zemin bir kere erimeye başladığı zaman onu gerisin geri dondurmak mümkün olmayacak.

 


Referans : Sciencemag.org, Thawing Arctic permafrost threatens climate gains, news.sciencemag.org/sifter/2015/04/thawing-arctic-permafrost-threatens-climate-gains


Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv