Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
9 Aralık'ta Diabetes Care dergisinde makalesi yayımlanan yeni bir çalışma günümüzde sıklıkla rastlanan Tip 1 ve Tip 2 Diyabet hastalığı üzerine çok önemli bir bağlantıyı keşfetmiş bulunmakta: İnsülin tedavisi gören diyabet hastalarında sıklıkla görülen hipoglisemi - kan şekerinin tehlikeli bir şekilde çok fazla düşmesi durumu-   kardiyovasküler olay riski ve buna bağlı ölüm oranında artışa neden oluyor. Verilere göre, insülin tedavisi gören diyabet hastalarında hipoglisemi sonrası kardiyovasküler olay yaşama riski %60. Bununla birlikte ölüm oranı ise hipoglisemi vakası yaşamayanlara göre 2- 2,5 kat daha fazla.
Bu çalışma, Tip 1 Diyabet ve Tip 2 Diyabet hastalarında kardiyovasküler olay ve ölüm riskini raporlayan ilk çalışmalardan biri. Hesaplanan risk ise gerçekten çok yüksek; o nedenle diyabet hastalarında hipoglisemi riskinin düşürülmesi ekstra bir önem kazanmakta. Diyabet hastalarında kardiyovasküler olay görülme sıklığının fazla olmasının temel sebebi ise kan damarlarının içinde oluşan aterosklerotik plaklar ve bu durum diyabet hastalarında görülen erken ölümlerin başlıca sebebi. Bu çalışmanın sonuçları hipogliseminin  kardiyovasküler olaylar gibi ölümcül sonuçlar doğurabileceğini göstermesi açısından büyük önem arz etmekte. Referans:
K. Khunti, M. Davies, A. Majeed, B. L. Thorsted, M. L. Wolden, S. K. Paul.Hypoglycemia and Risk of Cardiovascular Disease and All-Cause Mortality in Insulin-Treated People With Type 1 and Type 2 Diabetes: A Cohort Study.Diabetes Care, 2014; DOI: 10.2337/dc14-0920
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir