Post Author Avatar
Melis Soyumgürbüz
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen
Yeni bir çalışma, çeşitli kalp rahatsızlıkları ile ilişkilendirilen migrenden, özellikle de auralı migrenden, genlerin sorumlu olmadığını düşündürüyor. Araştırma, “Baş Ağrısı/Migren Farkındalık Ayı” (Headache/Migraine Awareness Month) süresince Neurology® Genetics tarafından yayımlandı. Aura’nın, migren hastası bireylerde baş ağrısı öncesinde göz önünde yanıp sönen ışıklar yaratarak görme bozukluklarına sebep olduğu düşünülüyor.

MIT’nin Broad Enstitüsü’nde ve Harvard’da Tıp Doktorluğu yapan, yazar Aarno Palotie: “Migren ve kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi açıklamaya yardımcı olması için ortak paylaşılan gen çeşitliliğini araştırdığımızda, auralı migren ve kalp rahatsızlıkları arasında ortak olarak paylaşılan hiçbir gen çeşitliliği bulamadık,” dedi. “Bu şaşırtıcı bir sonuç oldu çünkü auralı migrene sahip bireylerde kalp rahatsızlığı riskinin aurasız migrene (normal migren) sahip olanlardan daha fazla olduğu konusundaki kanıtlar oldukça güçlüydü.”

Aurasız migren ve kalp rahatsızlıklarının arasında ise ortak genetik çeşitlilik mevcuttur, ancak bu ortak paylaşımların, aslında, migren sahiplerini kalp rahatsızlıklarına karşı koruyor olduğu gerçeği, araştırmacılar için sürpriz oldu. Fransa’daki Montpellier Üniversitesi’nden Doktor Anne Ducros bu konuyu şu şekilde özetledi: Aurasız migrene sahip kişiler vücutlarında kalp hastalığı riskini artıran genetik faktörleri daha az barındırırlar. Bu noktadan sonra asıl anlaşılması gereken şey, migrenin kalp hastalıklarından korumasını ya da tetiklemesini sağlayan ve neticede artan kalp rahatsızlıklarıyla sonuçlanan özelliklerinin nedenini araştırmak.

Bu araştırma için, migren ve kalp rahatsızlıkları üzerine iki genom çapı ilişkilendirme çalışması gerçekleştirildi. Migren araştırmasında, 19,981 migrenli ve 56,667 migren rahatsızlığı olmayan kişi yer aldı. Kalp rahatsızlığı araştırmasında ise, 21,076 kalp rahatsızlığı olan, 63,014 kalp rahatsızlığı olmayan katılımcı bulunuyordu. Bu çalışma ile, iki hastalığın da riskini arttıran genetik çeşitliliği belirlendi. Araştırmacılar, iki hastalığın paylaştığı genetik çeşitliliğin sonuçlarını analiz etmek için dört farklı yöntem kullandı.

Ducros, bu çalışmanın kapsamadığı bazı genetik faktörlerin migren ve kalp rahatsızlıklarının arasındaki ilişkide rol oynayabileceğini söyledi. Ayrıca, genetik olmayan bir takım faktörlerin de etkisi olabileceğini ekledi. Mesela migren obezite, spor yapmaktan kaçınma, sigara ve depresyon gibi şeylerle ilişkilendirilir. Bu tip şeyler aynı zamanda kalp rahatsızlıklarına da yol açmaktadır.
Kaynak: “Genes May Not Be To Blame For link between migraine, heart disease” http://www.sciencedaily.com/releases/2015/07/150702142324.htm

Akademik Kaynak: Aarno Palotie, MD. Are migraineurs naturally born “well-hearted”?Neurology Genetics, July 2015 DOI: 10.1212/NXG.0000000000000008
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir