Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör

New York Üniversitesi'nden bir grup bilimci, insan vücudunda beyin gelişiminden sorumlu olan yeni bir kaynak bölge daha keşfetti. Bulgular, sinir sisteminin yapılandırılması konusunda yeni kavrayışlar sunuyor.

Science dergisinde yayımlanan bir makale ile sonuçları paylaşılan araştırmada, nöronal olmayan ve uzun süreden beri sadece pasif destek hücreleri oldukları sanılan "glia" hücrelerinin, beyindeki sinir hücrelerinin gelişiminde yaşamsal önem taşıdıkları keşfedildi.

New York Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde doktora sonrası araştırmacısı olarak çalışan ve makalenin başyazarı olan Vilaiwan Fernandes şöyle anlatıyor: "Elde ettiğimiz sonuçlar, beyin gelişimine çoğunlukla nöron merkezli olan bakışımızı yeniden ele almamız gerektiğine işaret ediyor. Artık, glia gibi nöronal olmayan hücrelerin de katkılarının farkına varıyoruz. Yaptığımız çalışmada, sinir hücresi oluşumunun zamanlaması, biçimi ve yönetimi konularında beyin gelişimine ilişkin temel soruların, ancak glial katkının hesaba katılması ile anlaşılabileceğini ortaya koyduk."

Beyinde genel olarak iki tür hücre bulunuyor: Sinir hücreleri olan nöronlar ve sinir hücresi olmayan glia hücreleri. Glia hücreleri, beyin hacminin yarısından fazlasını oluşturuyor. Nörobiyologlar, hep nöronlara odaklanıyordu çünkü bilgiyi işlemek için ağ oluşturan hücreler nöronlardı. Fakat glia hücrelerinin beynin hücresel bileşimindeki sayıca üstünlüğü düşünüldüğünde, NYU araştırmacıları glia hücrelerinin beyin gelişiminde temel bir rol oynayabilecekleri varsayımını ileri sürdü.

Bu varsayımı doğrulamak veya yanlışlamak amacıyla giriştikleri çalışmada, bilimciler meyve sineğinin görme sistemi üzerinde çalıştı. Meyve sineği, bu tür çalışmalar için ideal model organizma olarak görülüyor çünkü hayvanın görme sistemi, tıpkı insanlardaki gibi tüm görme alanındaki ışığı algılamak ve işlemek için yinelenmiş mini devreler barındırıyor. Dinamik, bilimciler için özellikle ilgi çekiciydi çünkü beyin gelişirken, beynin uzak bölgelerindeki diğer nöronlarla birlikte, retinadaki nöronların artışını koordine etmeleri gerekiyordu.

NYU ekibi, sinir hücresi gelişiminin koordinasyonunun, retinadan gelen ipuçlarını beyne aktaran bir grup glia yoluyla başarıldığını buldu. Böylece beyinde, sinir hücresi hâline gelecek hücreler üretiliyordu. "Sinyal veren bir aracı olarak görev yapan glia hücreleri, bir nöronun nerede ve ne zaman oluşacağının yanı sıra, oluşan nöronun ne tip nöron olacağı konusunda da tam bir kontrole sahip," diyerek açıklıyor ekibin usta üyesi Prof.Claude Desplan.

Yukarıdaki çekimde, retinadaki bir grup glia hücresinin (mor bölgenin üzerindeki parlak yeşil bölge) büyüdüğü ve optik lobun (mor bölge) lamina bölgesine sızdıkları görülüyor. Burada, yeni hücrelerin nöronlara dönüşmesini tetikliyorlar. Böylece, glia hücreleri retinadaki ve beyindeki nöronal gelişimi kontrol ediyor.  (Telif: Courtesy of Vilaiwan M. Fernandes, Desplan Lab, NYU's Department of Biology.)

Bu keşif haberine ek olarak, yetişkin insanların beyninde günde yaklaşık 700 yeni sinir hücresi doğduğu bilgisini de içeren şu TED söylevini izlemenizi öneriyoruz:

Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir