Canlılar dünyasında, balıkların bile rol modelleri var. Yapılan yeni bir çalışmada, araştırmacılar yeni doğan, deneyimsiz yassı kafalı golyan balıklarını (Pimephales promelas, resimde) iki çeşit rehber balıkla eşleştirdiler: biri yırtıcılardan uzak, güvenli bir ortamda yetişen golyan balığı ve diğeri mersin balığı ve turna balığının kokularının birer uyarıcı oldukları, tehlikeli bir ortamda büyüyen golyan balığı.

Tehlikeli sularda büyüyen balıklar hem tanıdık hem de bilinmeyen yırtıcıların yaydığı kokudan korkarken; güvenli ortamda yetişen balıklarlar, sadece tanıdıkları yırtıcıların kokularını aldıklarında saklandılar. Bilinmeyen bir kokuyla karşılaşmak ise, bu balıklarda korku değil merak uyandırdı. Her iki balık tipinin kendi korkuları, korumaları altında bulunan balıklara da yansıdı: Proceedings of the Royal

Society B.’de yayınlanan habere göre; tehlikeli ortamda yetişen rehber balık ile vakit geçiren golyan balıkları her türlü kokudan korkma eğilimi gösterirlerken, güvenli sularda büyüyen balık ile vakit geçirenler sadece belirli yırtıcıların kokularından korkuyorlardı. İkinci gruptaki balıklar bilinmeyen bir koku aldıklarında ise bunu mesele haline getirmiyorlardı.

Uzmanlar; bu deneyin, korkunun aktarımında sosyal çevrenin etkili olduğunu ve riskten kaçınma eğiliminin nasıl öğrenildiğini gösteren ilk çalışma olduğunu söylüyor. Araştırmacılara göre, bu çalışma travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi korku bozukluklarının nasıl geliştiğini aydınlatabilir. Örneğin; PTSD semptomları, travma yaşayan bir arkadaş ya da aile üyesinden edinilmiş olabilir.

 
Kaynak:  Sciencemag.org, "Fish learn fear from their role models" <http://news.sciencemag.org/brain-behavior/2015/07/fish-learn-fear-their-role-models>


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir