Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Her sene üreme dönemlerinde antechinus keselileri erkekleri ölene kadar çiftleşiyorlar. Araştırmacılar geçtiğimiz günlerde Nature - Memoirs of the Queensland Museum dergisinde yayımladıkları çalışma ile iki yeni koyu renkli Antechinus türü keşfettiklerini açıkladı. Fare benzeri bu yaratıkların, intihar çiftleşmesi olarak adlandırılan bir cinsel birleşmeye girdikleri, araştırmanın en ilgi çeken noktalarından biri oldu.

Keseliler bildiğiniz gibi Avustralya ve çevresindeki adalar için endemik sayılan hayvan takımını oluşturuyor. Anakara Koyu Antechinus Avustralya'nın güneydoğusunda bulunan bir türken, yeni keşfedilen Tazman Peninsula Koyu Antechinus türü güneydoğu Tazmanya'da keşfedildi. Henüz keşfedilen tür, yaşam alanının azalması ve ölümcül haşereler gibi sebeplerden ötürü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Coşkulu, hatta 'ölümcül' derecede şiddetli cinsel birleşme eğilimleri bile bu yok olma sürecinin önüne geçmelerine yetmiyor. Eş bulma aşamasını takriben 2 ila 3 hafta süren hızlı-üreme periyotlarında, testosteron ile yüklü erkekler mümkün olduğunca çok dişi ile çiftleşiyor. Bu çiftleşme işlemlerinin her biri yaklaşık 14 saat sürüyor.

Testosteronun çok fazla olması, stres hormonlarının açma kapama sisteminin düzgün çalışmasını engelliyor. Bu sebeple artan stresten dolayı, erkeklerin bağışıklık sistemi çöküyor ve daha dişiler doğurmadan erkeklerin ölmesine sebep oluyor.

"Erkeklerin yıllık intihar görevleri" popülasyonu neredeyse yarı yarıya düşürüyor, bu da dişilerin yavrularını yetiştirirken daha fazla böcek ve örümcek gibi besine sahip olmalarını sağlıyor.

İntihar çiftleşmesi memeliler arasında son derece nadir karşılaşılan bir davranış şekli. Bu ve benzer türde keseliler arasında ise ilk kez keşfedilerek raporlandı.

 

Tazman Peninsula koyu antechinusu (Antechinus vandycki) - Gary Cranitch / Queensland Museum Tazman Peninsula koyu antechinusu (Antechinus vandycki) - Gary Cranitch / Queensland Museum Tazman Peninsula koyu antechinusu (Antechinus vandycki) - Gary Cranitch / Queensland Museum


2013 yılında Proceedings of the National Academy of Sciences'ta yayımlanan bir çalışmada keselilerin neden bu kadar ekstrem cinsel davranışlar geliştirdikleri araştırılmıştı. Sonuçlara göre erkeklerin ölmesinin sebebi yavrularına daha fazla yiyecek bırakmak ya da yaşamlarını kolaylaştırmak olmadığı, erkekler arasında - üreme zamanının darlığından dolayı- çok ciddi boyutlara varan rekabetler sebebiyle oluşan aşırı stresin olduğu tespit edilmişti.

Geçen üç yıl içinde, araştırmacılar beş yeni antechinus türü keşfetti. Bu araştırmada bahsedilen yeni iki keseli türü bulundukları bölgede yalnızca bir kaç kilometre çapında bir alanda yaşıyor. Tazman Peninsula hayvanlarının bir çoğunun yaşam alanı, devlete ait olan ve kapatılan ormanlık alanlarda kalıyor. Bundan dolayı bu türler, şimdi yalnızca küçük ve vahşi orman parçalarında yaşamak durumunda; ki bu durum da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmalarına sebep oluyor.

Böyle nadir bir keşiften sonra farkedilen, Tazmanyalı bu keselilerin soylarının tükenecek olması gerçekten üzüntü verici..

 
Referans : Washingtonpost, These newly discovered marsupials basically sex each other to death, www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2015/06/02/these-marsupials-basically-sex-each-other-to-death/
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir