Yeni doğanlar da acıyı yetişkinler gibi hissediyor

Uzun yıllardır bebeklerin acıyı algılayan reseptörlerinin doğumu takip eden süreçte geliştiğini, yeni doğmuş bebeklerin bu sebeple acıyı yetişkinler gibi hissedemeyeceği veya yorumlayamayacağı varsayı..
Görsel Telif:

Uzun yıllardır bebeklerin acıyı algılayan reseptörlerinin doğumu takip eden süreçte geliştiğini, yeni doğmuş bebeklerin bu sebeple acıyı yetişkinler gibi hissedemeyeceği veya yorumlayamayacağı varsayılıyordu.

Bebeklerin bir çok beyin bölgesinin ve reseptörlerinin doğum öncesinde oluşmadığı, doğum sonrası geliştiği biliniyor. Ancak bilimciler, acı ve ağrı durumları için bu varsayımı geçersiz kılacak bir araştırma yürüttüler.

Yeni bir araştırmaya göre, yeni doğan bebekler – bir günlük olanlar dahil – yetişkinlerinkine çok benzer bir şekilde acı ve ağrı hissediyorlar. 10 yeni doğan bebeğin ve 10 yetişkinin ayakları nazikçe vurularak uyarıldı. Denek katılımcılar MRI (magnetic resonance imaging – manyetik rezonans görüntüleme) ile beyin taramasından geçirildi. Beynin kalem ile ayakların dürtülmesi durumunda aktive olan bölgeleri uyarı oluşan yerler tespit edilerek gözlemlendi.

Yetişkinlerde beynin 20 ayrı bölgesinde uyartı oluştuğu gözlemlendi. Bu bölgelerden 18 tanesi yeni doğanlarda da uyarılan bölgelerdi. Uyarılan bölgelerin içerisinde duygusal ve duygu-durumsal işlemlerin yürütüldüğü bölgeler ve limbik sistem de bulunuyor.

Sonuçlarının eLife dergisinde yayımlandığı çalışmanın, daha önceki varsayımlarla (bebeklerin henüz tam manasıyla gelişmiş acı ve ağrı reseptörlerinin bulunmaması) çeliştiği kaydedildi. Bulgulara göre bebekler hatta yeni doğanlar da aynı yetişkinler gibi acıyı ve ağrıyı hissediyor, hissetmekle de kalmayarak benzer şekilde işliyor , yorumluyor ve duygusal çıkarımlar yapıyor.

 


Referans : Sciencemag.org , Newborns feel pain like adults do, news.sciencemag.org/sifter/2015/04/newborns-feel-pain-like-adults-do


 

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv