Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Uzun yıllardır bebeklerin acıyı algılayan reseptörlerinin doğumu takip eden süreçte geliştiğini, yeni doğmuş bebeklerin bu sebeple acıyı yetişkinler gibi hissedemeyeceği veya yorumlayamayacağı varsayılıyordu.

Bebeklerin bir çok beyin bölgesinin ve reseptörlerinin doğum öncesinde oluşmadığı, doğum sonrası geliştiği biliniyor. Ancak bilimciler, acı ve ağrı durumları için bu varsayımı geçersiz kılacak bir araştırma yürüttüler.

Yeni bir araştırmaya göre, yeni doğan bebekler - bir günlük olanlar dahil - yetişkinlerinkine çok benzer bir şekilde acı ve ağrı hissediyorlar. 10 yeni doğan bebeğin ve 10 yetişkinin ayakları nazikçe vurularak uyarıldı. Denek katılımcılar MRI (magnetic resonance imaging - manyetik rezonans görüntüleme) ile beyin taramasından geçirildi. Beynin kalem ile ayakların dürtülmesi durumunda aktive olan bölgeleri uyarı oluşan yerler tespit edilerek gözlemlendi.

Yetişkinlerde beynin 20 ayrı bölgesinde uyartı oluştuğu gözlemlendi. Bu bölgelerden 18 tanesi yeni doğanlarda da uyarılan bölgelerdi. Uyarılan bölgelerin içerisinde duygusal ve duygu-durumsal işlemlerin yürütüldüğü bölgeler ve limbik sistem de bulunuyor.

Sonuçlarının eLife dergisinde yayımlandığı çalışmanın, daha önceki varsayımlarla (bebeklerin henüz tam manasıyla gelişmiş acı ve ağrı reseptörlerinin bulunmaması) çeliştiği kaydedildi. Bulgulara göre bebekler hatta yeni doğanlar da aynı yetişkinler gibi acıyı ve ağrıyı hissediyor, hissetmekle de kalmayarak benzer şekilde işliyor , yorumluyor ve duygusal çıkarımlar yapıyor.

 
Referans : Sciencemag.org , Newborns feel pain like adults do, news.sciencemag.org/sifter/2015/04/newborns-feel-pain-like-adults-do
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir