Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Bilim insanları, deri mikrobiyomu (derimizide yaşayan mikroskobik canlı grupları) üzerine yaptığı çalışmalarla, bu canlıların koruyucu özelliklerini birbir aydınlatmaya devam ediyor. Science Advances'de yayımlanan çalışmada California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi araştırmacıları derimizdeki bazı bakterilerin potansiyel olarak sahip oldukları yeni bir rolü keşfettiklerini duyurdu.

Yaygın olarak sağlıklı bir insan derisinde bulunan Staphylococcus epidermidis (S. epidermidis) türünün belirli soylarının, bazı kanserlerin büyümesini engellemek üzere seçici özellikleri olduğunu tanıladı. Bu açıklamayı yapan aynı üniversitenin Dermatoloji Anabilim Dalı doktorlarından Richard Gallo, türe ait bu özel soyun bir kimyasal üreterek normal hücreler için etkisi olmayan ama kanserli hücreleri öldüren bir mekanizma başlattığını belirtti.

Araştırma ekibi, bahsi geçen S. epidermidis soyunun 6-N-hydroxyaminopurine (6-HAP) orijinal adı ile kayıtlara geçen 6-N-hidroksiaminopürin salgıladığını keşfetti. Derilerinde 6-HAP salgılamayan S. epidermidis olan farelerin, kanser yapıcı morötesi (ultraviolet rays (UV)) ışınlara maruz kaldıktan sonra, çeşitli deri kanserleri geliştirirken, derisinde 6-HAP üreten bakteriler olan farelerin ksere yakalanmadıkları gözlemlendi.

6-HAP molekülü DNA üretimi sürecine zarar vermesi ile bilinir. DNA sentezi olarak da anlandırılan bu sürecin zarar görmesi de tümörlerin doğası gereği sürekli bölünmeleri ve DNA eşlemeleri zorunluluğunun önünü kesmek anlamına gelmektedir. Böylelikle UV ışınların uyarısı ile ortaya çıkan kanser oluşumu engellenebilmektedir.

Enjeksiyonlar ile 6-HAP molekülü verilen (iki haftalık süre içinde 48 saatte bir) fareler herhangi bir toksik etki ile karşılaşmadı. Buna karşın melanoma kanser hücreleri yerleştirilen fareler, kontrol gruplarına oranla bu kanserli tümör boyutlarında yüzde 50 civarında küçülme sağladığı gözlemlendi.

Deri mikrobiyomunun insan sağlığı için olumlu etkileri olduğuna dair deliller her geçen gün artmaktadır. Derimizdeki bazı yararlı bakterilerin antimikrobiyal protein ürünler üretmesi Staphylococcus aureus gibi patojenik bakterilere karşı da koruma sağlayabildiği bilinmekteydi.

S. epidermidis soyu için de veriler, belli kanser türlerine karşı derimizde bir koruma katmanı olarak var olduklarına işaret ediyor. Ancak 6-HAP molekülünün nasıl üretildiğinin anlaşılması için ileri araştırmalara ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, bu yolla aynı molekülün kanseri engellemekte nasıl kullanılabileceğinin de anlaşılması planlanıyor.
Kaynak ve İleri Okuma
  • University of California - San Diego. "Beneficial skin bacteria protect against skin cancer." ScienceDaily. ScienceDaily, 1 March 2018. https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180301103701.htm
  • Teruaki Nakatsuji, Tiffany H. Chen, Anna M. Butcher, Lynnie L. Trzoss, Sang-Jip Nam, Karina T. Shirakawa, Wei Zhou, Julia Oh, Michael Otto, William Fenical, Richard L. Gallo. A commensal strain of Staphylococcus epidermidis protects against skin neoplasia. Science Advances, 2018; 4 (2): eaao4502 http://dx.doi.org/10.1126/sciadv.aao4502
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir