Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Cansız nesneleri hayat vererek zeki varlıklar haline getirme fikri çok uzunca bir süredir insanoğlunun aklını kurcalıyor. Antik Yunanlar’ın robotlarda ilgili mitleri mevcuttu, ayrıca Çinli ve Mısırlı mühendisler otomatonları yapmışlardı.

Modern yapay zekanın başlangıcının izlerini ise klasik filozofların insan düşünce sistematiğini simgesel sistem olarak tanımlama girişiminde görebiliriz. Fakat, yapay zeka alanı 1956’ya kadar resmi olarak oluşturulmamıştı. 1956’da Hanover, New Hampshire, Dartmouth College’da yapılan bir konferansta ‘’yapay zeka’’ terimi ilk defa ortaya atıldı.

MIT’de bilişsel bilimci Marvin Minsky ve konferansa katılan diğer bilim insanları yapay zekanın geleceği ile ilgili oldukça iyimserlerdi. "AI: The Tumultuous Search for Artificial Intelligence’’ kitabında Minsky’nin belirttiği gibi: ‘’ Bir nesil içerisinde, yapay zeka yaratma sorunu önemli derecede çözülmüş olacak.’’

Fakat, yapay zekalı varlığın oluşturulmasını başarmak çok da kolay değildi. 1974-1980 arasında ‘’AI winter’’ yani ‘’yapay zeka kışı’’ olarak bilinen dönemde, yapay zeka geliştirme sürecini eleştiren birçok rapor yayımlandı. Bu raporlardan sonra, yapay zeka alanına devletin desteği ve ilgisi azaldı. 1980’lerde yapay zeka alanı, İngiliz devletinin Japonlarla yarışmak için bu alanı tekrar fonlamasıyla canlandı.

Yapay zeka alanı diğer bir kış tecrübesini 1987 ile 1993 yılları arasında yaşadı. Bazı genel amaçlı bilgisayarların markette yer bulamayıp çöküşe uğradığı bu dönemde devlet desteği yine kesildi.

Deep Blue, ve Rus satranç ustası Garry Kasparov maçından bir fotoğraf Deep Blue, ve Rus satranç ustası Garry Kasparov maçından bir fotoğraf. Deep Blue köşesinde bilgisayardan gelen hamleleri oynayan kişi oturuyor.


Fakat araştırmalar 1997 yılında yeniden başladı.Bu yılda, IBM’in geliştirdiği bir bilgisayar olan Deep Blue, Rus satranç ustası Garry Kasparov’u mağlup etti. Ve 2011 yılında, yine IBM tarafından üretilen bilgisayar ‘’Watson’’, bir soru cevap programı olan ‘’Jeopardy’’yi şampiyonlar Brad Rutter ve Ken Jennings’i yenerek kazandı.

Bu yıl, konuşan bilgisayar ‘’chatbot’’ 1950 yılında, bir makinanın zeki olup olmadığının anlaşılabilmesi için İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimci Alan Turing tarafından geliştirilen bir yarışma olan Turing testinde, bilirkişileri kendisinin gerçek bir derisi ve kanı olan insan olduğuna inandırmayı başardı.

Fakat, yapay zeka uzmanlarının belirttiğine göre başarı, makina yalnızca 3 bilirkişiyi kandırabildiği için hala tartışmalı.Ayrıca yine uzmanların vurguladığına göre, bu yapay zeka kendini ikinci dili ingilizce olan bir ergen olarak tanıtarak bazı soruları geçiştirme yeteneği de vardı.

Birçok uzman artık Turing testin yapay zeka için iyi bir ölçme aracı olduğu düşünmüyorlar. Hatta bazı bilim insanları bu testin güncellenmiş versiyonunu geliştirme üzerine çalışma yürütüyorlar. Fakat, yapay zeka alanı yalnızca doğruyu kovalamaktan çok daha kapsamlı.

 

Kaynak:

Tanya Lewis,A Brief History of Artificial Intelligence, LiveScience Retrieved on 22 June 2015 from http://www.livescience.com/49007-history-of-artificial-intelligence.html
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir