Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Eğer teflon ya da diğer adıyla politetrafloroetilen tavanızın içerisine bir kaç damla su koyarsanız, damaların bir yere tutunmadığını ve damlacıklar halinde bir arada kalıp sağa sola kolaylıkla kayabildiklerini gözlemleyebilirsiniz. Yani teflon tavanızı su ile ıslatılması oldukça zordur. Eğer içerisine biraz yağ damlatırsanız, bu tavanın yağ tarafından daha kolay ıslatıldığını görürsünüz. Yani teflon tavanız, yağ-sever ve su-sevmez bir malzemeden yapılmıştır.

Aalto University’den bilim insanları, hem su hem de yağ tarafından ıslatılması oldukça zor olan yeni bir yüzey malzemesi geliştirdiler. Damlacık ve yüzey arasındaki havayı izole etmeye ihtiyaç duymadıklarından, bu yüzey malzemesi başka bir sıvı ile ıslatılmışken de işe yarıyor. Geliştirilen çift yönlü sıvı sevmez malzeme, yağ ile kaplıyken suyu itebiliyor aynı zamanda su ile kaplıyken de yağı itebiliyor. Yakın zamana kadar bu iki özelliğin tezatlık yarattığı düşünüldüğünden, iki özelliği barındıran tek bir yüzeyin geliştirilmesinin mümkün olmadığı düşünülüyordu.

Aalto University’den Xuelin Tian’a göre: ‘’Suyun ve yağın yüzeyler ile rekabetçi etkileşimi, çeşitli teknolojik uygulamalarda anahtar rol oynuyor. Yüzeyler için yeni tasarım stratejimiz, kendini temizleyen malzemelerden kir iticiliğe kadar birçok formda kullanılabilir.’’

Sıvı sevmez yüzeyler birçok alan için oldukça önemli. Örneğin su altındaki ileri seviye yağ iticilik, deniz mühendisliğinde yağ kirliliği ve biyolojik kirlilikler gibi kirlenme ile mücadelede değerlendirilebilir. Diğer bir taraftan yağ ile kaplı yüzeylerdeki ileri seviye su iticilik özelliği, korozyona karşı oldukça faydalı olabilir.

yag-icerisinde-su-itici-su-icerisinde-yag-itici-olan-malzeme-gelistirildi-bilimfilicom-1 Geliştirilen malzemenin çift yönlü yapısı. Credit:Xuelin Tian, Robin Ras


Bu yüzey, çevre duyarlı malzeme (environmental-responsive material) olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu yüzeyin ıslatılabilirliği, temas ettiği çevresel sıvıya göre değişiklik gösteriyor. Diğer duyarlı malzemelerin aksine, yeni geliştirilen yüzey, yeniden ayarlanabilir organik moleküler değişikliklere ihtiyaç duymuyor. Dolayısıyla eğer delikli bir yapı şeklinde tasarlanırsa, hem su içindeki yağ hem de yağ içerisindeki su emülsiyonlarının ayrılmasında çift yönlü olarak tek bir malzemenin kullanılması mümkün. Bu yolla maliyetlerin azaltılabilir ve vakitten kazanç sağlanabilir.
Araştırmacılar bu yeni yüzey için, sıvı dolgu ölçütü ve kararlı kompozit ara yüzey ölçütü olmak üzere iki tasarım ölçütü belirlediler. Bu ölçütler ile havasız yağ ve su filmlerinin, yüzey yapısı içerisinde kararlı bir şekilde tutulmasını sağlandı. Bu sıvı filmler ile yağ altındaki su iticiliği ve su altındaki yağ iticiliği elde edildi. Bu yapının örneklemesini yandaki görselde inceleyebilirsiniz.
İlgili Makale: Xuelin Tian, Ville Jokinen, Juan Li, Jani Sainio, Robin H. A. Ras. Unusual Dual Superlyophobic Surfaces in Oil-Water Systems: The Design Principles. Advanced Materials, 2016; DOI: 10.1002/adma.201602714

Kaynak: "New surfaces repel water in oil as well as oil in water." Aalto University
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir