Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Australian National University (ANU) araştırmacıları, hatırı sayılır derecede su itme veya su geçirmeme özelliğine sahip püskürtülebilir bir materyal geliştirmeyi başardı.

Aynı üniversitenin Nanoteknoloji Araştırma Laboratuvarı'nda çalışan doktora öğrencisi William Wong, su geçirmez yüzeyin nanoparçacıklardan oluşmuş ve su kütlelerinin tıpkı çok sıcak bir yüzeyin üzerine bırakıldığında olduğu gibi topaklanarak yayılmadan kalabildiği bir malzeme olduğunu belirtiyor.

Araştırma ekibi eski su geçirmez kaplamalardan çok daha dirençli olan materyali, bir sert bir de esnek olan iki plastiği kombine ederek elde ettiklerini duyurdu. Wong'a göre üretilen madde, farklı malzemelerden üretilmiş ve kendi kendine dolanmış bir balıkçı ağına benzetilebilir.

Su geçirmez veya süperhidrofobik bu kaplama aynı zamanda transparan ve ultraviyole (morötesi) radyasyona karşı son derece dirençli bir materyal olarak karşımıza çıkıyor.

Araştırmanın lideri ve çalışmanın yapıldığı adı geçen laboratuvarın başı Yard. Doç. Antonio Tricoli'ye göre, bu yeni malzeme sıvılar ile olan etkileşimimizi, günlük yaşamımızdaki interaksiyonumuzu kökten değiştirebilir bir niteliğe sahip.

Tricoli, bu püskürtülebilir kaplama sayesinde gökdelenlerin ve yüksek binaların camlarının sürekli temiz kalabileceğini, evimizin banyosundaki aynalarda oluşan buhar nedenli su lekelerinin bir daha görülmeyeceğini, ahşap kaplama ve yerlerin su dökülme veya basma durumlarında kabarıp kullanılamaz hale gelmeyeceğini belirtiyor.

Keşfin can alıcı noktası ise son derece dayanıklı olan nanoyapıdaki transparan malzemenin; aşınabilir, kırılabilir nanomalzemeleri stabilize edebiliyor olması olarak gösteriliyor. Yalnızca bu koşulun dahi günlük hayatta birçok uygulamasının ve kullanım alanının olacağı öne sürülüyor.

su-gecirmez-transparan-kendini-temizleyen-yuzey3-bilimfilicom

Araştırma ekibi bu malzemeyi üretmek üzere iki yol geliştirdi ve bunların ikisi de mevcut fabrikasyon süreçlerinden çok daha kolay ve ucuz. İlk metot, yüksek ısıdaki alevde malzemenin nanoparçacık bileşenlerinin üretimine dayanıyor. Daha düşük ısıdaki uygulamalarda ise araştırma ekibi malzemenin bileşenlerini püskürtülebilir formda çözerek aynı materyali üretmeyi başardı.

Su geçirmeme özelliğine ek olarak, malzemelerin özelliklerini kontrol etmeyi de sağlayan bu malzemenin öncülüğünde, diğer kaplama çeşit ve amaçları için de birçok gelişmenin ve uygulama tekniğinin yakın dönemde sıra ile ortaya çıkacağını öne süren Wong, bugün kullanmakta olduğumuz birçok fonksiyonel kaplamanın direncinin düşük ve malzemelerin zayıf olduğunu belirtiyor.

su-gecirmez-transparan-kendini-temizleyen-yuzey2-bilimfilicom

Araştırma ekibi keşfettikleri prensipler ile anti-korosif (bozunmayan ve/veya bozunmayı, yıpranmayı engelleyici), yağ geçirmeyen, yağı iten ve kendi kendini temizleyen kaplamaları da üretebileceklerini açıkladı.Yeni koruyucu kaplama yakın gelecekte su geçirmez cep telefonları üretiminde, hava araçlarında buz oluşumunun engellenmesinde kullanılabilecek.
Makale Referans: William S. Y. Wong, Zbigniew H. Stachurski, David R. Nisbet, Antonio Tricoli. Ultra-Durable and Transparent Self-Cleaning Surfaces by Large-Scale Self-Assembly of Hierarchical Interpenetrated Polymer Networks. ACS Applied Materials & Interfaces, 2016; 8 (21): 13615 DOI: 10.1021/acsami.6b03414
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir