Post Author Avatar
Aslı Koçbaba
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen
Dünya'daki iklim değişimi elbetteki okyanusları da etkiliyor. Öte yandan sudaki denizanalarının yaşamları ise sorunsuz bir şekilde sürmeye devam ediyor. National Science Foundation bulgularına göre sudaki kirlilikten kaynaklı denizanaları dışında deniz canlısının yaşayamadığı 400 büyük "ölü bölge" bulunmaktadır. Ve böyle devam ederse, denizanası istilasının söz konusu olacağı bir Dünya ise kaçınılmaz gözüküyor. Yalnızca Filipinlerde denizanalarının sorumlu olduğu her yıl  20 ila 40 insan hayatını kaybediyor. Dolayısıyla Dünya okyanuslarında dolaşan bu ölümcül denizanalarına bakmakta fayda var.

1. Aslan Yelesi Denizanası


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi1Ödül alabilecek kadar ihtişamlı denizanası türüdür. Güzelliğine aldanmamak gerek çünkü sizi öldürmek için her an tetiktedir. Dünya’nın en büyük denizanalarından biridir. Kolları 100 ayak boyuna kadar yükselebilir ve ısırır. İnsanları öldürebilmek için birçok defa ısırması gerekir, yani kaçmanız için yeterli zamanınız var.

2. Ay Denizanası


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi2
Denizanasının bu türü pek öldürücü değildir. Bilim insanları bu türün kollarının daha nazik olduğunu söyler.Ve hemen hemen hepimiz denizlerde rastlamışızdır bu türe.Çünkü geniş bir nüfusa sahiplerdir.Yine de yüzerken bu canlılardan uzak durmalıyız.

3. Deniz Isırganı


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi3
Bu denizanaları genellikle Amerika’nın doğu sahil bölgelerinde özellikle de Virginia bölgesinde bulunurlar. Yaz aylarında sayıları hızlı şekilde artan bu  türün iğneleri ağır sancılara neden olur. Hepsinin 6 ayak boyu yükselebilen 24 kolu vardır. Biz bu canlıların öldürücü salgılarını düşününce onları bir kabus olarak adlandırmaktan yanayız.

4. Gülle Denizanası


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi4
Tüm denizanalarını göz önüne aldığımızda en güzel olan tür budur diyebiliriz. Yüzücülerin nadir olarak karşılaştıkları bu tür, zehirlerini insanlara hemen aktarmazlar.

5. Irukandji Denizanası


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi5
Muhtemelen bu denizanasını hiç görmediniz ve muhtemelen göremeyeceksiniz de. Neden mi? Çünkü kendisi yaklaşık olarak 5 mm boyunda. En korkutucu olanı belki de bu türdür. Çünkü bu türün zehrinin kobranın zehrinden daha güçlü olduğu bilinmektedir. Doktorlar ilk zehirden sonra sizi kurtarabilir ancak daha çok ısırması sizin için kazılacak bir mezar anlamına gelecektir.

6. Fizalya Denizanası


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi6
Rengine ve doğasına hayran olunacak en görkemli denizanası; mavi kantaron. Aslında kendisi binlerce organizmadan oluşmuş bir kolonidir. Amerika’nın güney sahillerinde yaşayan bu türü ölü ya da canlı fark etmeksizin gördüğünüz anda uzak durmalısınız. Bu türün zehri hemen öldürmüyor ancak ağır hastalıklara ve sancılara yol açıyor, kalbin ve akciğerlerin çalışmasını durdurabiliyor.

7. Kutu Denizanası


uzak-durulmasi-gereken-7-deniz-anasi7
Son olarak katil denizanasıyla tanışalım. 1960'lardan bu yana 6.000 insanı öldürdü. Bu türün 10 adım yükseğe çıkabilen 15 kolu var ve her kolunda 500.000 adet mikroskobik zehirli oklar bulunuyor. Her bir ok 60 insanı öldürebilecek güçte zehir taşıyor. Eğer iğnesini size batırırsa artık telaş yapmayın ve dünyada kalan son 3 dakikanızın keyfini çıkarın.Kaynak: Mike Cahill, "These 7 Bizarre Creatures Live In Our Oceans - Try To Avoid Them At ALL Costs", http://jellyfish.viralnova.com/deadliest-jellyfish/?mb=fbko

 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir