Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Neden uykuya dalmakta güçlük çektiğinizi merak etmiş olmalısınız. Ya da sabahları neden uyanmakta güçlük çekiyorsunuz? Eğer bu iki durumdan da muzdaripseniz muhtemelen bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Şimdi sizinle uykudan önce muhtemelen yaptığınız ve sizi hem uykuya dalmaktan alıkoyan hem de sabah uyanmalarınızı zorlaştıran 7 şeyi paylaşacağız.

1. Yataktayken Telefon/Tablet/Laptop Kullanmak


 

uyku-1bilimfilicomAraştırmalar, yatmadan önce ekranı olan telefon, bilgisayar, televizyon, tablet gibi elektronik cihazların uykuyu engellediğini gösteriyor. Peki neden? Araştırmacılar bu cihazların yaydığı ışığın melatonin üretimini engellediğini iddia ediyorlar. Yani, Facebook ve Twitter’daki “timeline” güncellemelerinizi sabaha erteleyebilirsiniz. :)

2. Video Oyunu Oynamak/Televizyon Seyretmek


 

uyku-2bilimfilicomTıpkı birinci gibi, televizyondan gelen ışık uykunuza zarar verir. Bununla birlikte mental uyaranlar (bir video oyunu gibi) da yatağınızla olan o güzel birliğinizi bozar.

3. Aşırı Yemek Ve/Veya Yanlış Yemek


 

uyku-3bilimfilicomGeç vakitlerdeki atıştırmalar bütün dünyada en yaygın olan şeylerden bir tanesidir. Fakat yatmadan önce aşırı yemek yemekten kaçının. Çünkü vücudunuz yediklerinizi sindirmekle meşgul olacaktır ve tamamen rahatlamanız zaman alacaktır. Eğer illa bir şeyler yiyecekseniz bunun en iyi yolu; yatmadan en az 2-3 saat önce yemek.

Yatağa gitmeden önce sakınmanız gereken bazı küçük şeyler de var. Çikolata, baharatlı yiyecekler, tuzlu yiyecekler ya da yağlı yiyecekler… Bunları yemeyin. Neden mi? Çikolata barları aslında kafein içerir ve aynı zamanda da kalp ritimlerinizi ve uykusuzluğu arttıran bir uyaran olan teobromine sahiptir. Baharatlı, tuzlu ve yağlı yiyecekler ise reflüye sebep olma riski taşırlar.

4. Egzersiz Yapma


 

uyku-4bilimfilicomBu demek değil ki; egzersiz yapmayı tamamen bırakmalısınız. Aslında egzersiz; sağlıklı bir uyku sahibi olmanıza yardımcı olur ancak gün içerisinde yapın, yatmadan hemen önce değil.

5. Oldukça Heyecanlı ve Merak Uyandırıcı Bir Kitap Okumak


 

uyku-5bilimfilicomAslında kitap okumak yatmadan önce yapılabilecek en güzel şeydir, ta ki; kitap ara veremeyeceğiniz kadar ilginç ve merak uyandırıcı olmazsa. Kitap okumak zihninizi rahatlatma noktasında içeriğine bağlı olarak olumlu etkide bulunur ancak yine de yatmadan önce sınırlı bir süre okuyun. Aksi halde sabahın nasıl olduğunu anlayamazsınız.

6. Alkol Almak


 

uyku-6bilimfilicomAlkol almak; sizi, yorgun olduğunuz ve uyumanız gerektiğine dair düşüncelere sevkederek aldatabilir. Her şeyden öte alkol bir yatıştırıcı maddedir, ancak REM uykunuza zarar verir.

7. Sigara İçmek


 

uyku-7bilimfilicomSigara başlı başına kötü bir alışkanlık, ancak aynı zamanda uykunuza da zarar verir. Bir uyaran olan nikotin vücudunuzu rahatlamaktan alıkoyar. Yani yatmadan önce nikotin içeren her şeyden kaçının.

Sirkadiyen Ritim Uyku Bozukluğu
İnsomnia Nedir ve Nasıl Kurtulabiliriz?
Kaynak: Jonny Lim, “These 8 things before bed can ruin sleep”, http://www.redorbit.com/news/health/1113392639/8-things-you-do-before-bed-that-hurt-sleep-051815/
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir