Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
German Primate Center (DPZ - Alman Primat Merkezi), Kentucky Üniversitesi, American Duke Lemur Center ve Madagaskar'daki Université d'Antananarivo'dan bilim insanları Molecular Ecology'de yayımlanan makalelerinde, Türkçe'de fare makileri (ing. mouse lemurs) olarak bilinen üç yeni primat türünün keşfedildiğini duyurdu. Madagaskar'ın güneyinde ve doğu kıyısında yaşayan bu türlerin keşfi ile, bilinen fare makileri tür sayısı 24'e yükseldi. Yalnızca 20 yıl önce, bu küçük gececi canlılardan sadece 2 türün varlığından haberdardık.

Fare lemurlar veya fare makileri; Madagaskar için endemik*, küçük ve gececi canlılar olmakla birlikte, tüm türler birbirine benzer şekilde iri gözlü ve kahverengi tüylüdür. Bu sebeple, farklı türler ancak genetik metotlara dayanarak birbirinden ayrılabilmektedir. İki popülasyonun, birbirinden ayrı türler olduğunu söylemek için, popülasyonlar arasındaki farkların  ve bu farkların büyüklüğünün ne kadar olması gerektiği, halen sürmekte olan bir tartışmadır. Buna karşılık, gelişen teknoloji ile daha fazla kullanılmaya başlanan objektif genetik testler bu tartışmaları yavaş yavaş rafa kaldırmaya başlıyor. Alman Primat Merkezi araştırmacılarından Peter Kappeler; bu teknikler sayesinde, keşfedilen canlıların üç farklı tür olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Aynı araştırma ekibi bundan üç yıl önce iki yeni lemuru keşfetmiş ve tanılamıştı. Yeni dönem DNA dizisi sekanslama teknikleri ve istatistiki metotların kombinasyonlarının uygulanması ile, daha önce keşfedilmiş 21 fare makisi türünün de birbirinden farklı türler olduğu gösterildi. Adanın ormanlarının daha önce girilmemiş kısımlarına girilmeye başlanması, ormanların tahribatı ile kolaylaşan ve ne yazık ki genişleyen araştırma alanları, diğer taraftan bölgedeki primat türleri zenginliğinin de ortaya çıkarılmasını sağladı. Primatlardan birisine, Hamburg Üniversitesi araştırmacılarından, yıllarca lemurların araştırılması ve korunması için çalışmış olan Profesör Jörg Ganzhorn'un onuruna  Microcebus ganzhorni  adı verilirken, diğer ikisine sırasıyla Microcebus manitatra ve Microcebus boraha adları verildi.

IUCN'nin Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi'ne göre uzak akrabalarımız olan lemurların bilinen 100 türü, Dünya'daki en çok tehlike altında olan hayvan grubu olarak biliniyor ve hepsi de avlanma ve orman tahribatı gibi nedenlerden dolayı soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

*Endemik tür - belli bir bölgeye özgü, yalnızca tek bir coğrafi alanda yaşayan türlerdir.
Kaynak : Scott Hotaling, Mary E. Foley, Nicolette M. Lawrence, Jose Bocanegra, Marina B. Blanco, Rodin Rasoloarison, Peter M. Kappeler, Meredith A. Barrett, Anne D. Yoder, David W. Weisrock. Species discovery and validation in a cryptic radiation of endangered primates: coalescent-based species delimitation in Madagascar's mouse lemurs. Molecular Ecology, 2016; DOI: 10.1111/mec.13604
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir