Post Author Avatar
Beyza Akkoyunlu
Ege Üniversitesi - Çevirmen
Northwestern'deki bilim insanları Purple Robot adlı android cep telefonu uygulamasının basit bir şekilde telefonu kullandığınız süreyi ve nerelerde bulunduğunuzu takip ederek depresyonu saptayabileceğine inanıyorlar.

Ortalama telefon kullanma süresinin bunalımlı insanlarda 68 dakikayken, bunalımlı olmayan insanlarda 17 dakika. Bu veriler daha uzun süre telefon kullanan insanların depresyona daha fazla eğilimi olduğunu gösteriyor.

Bir diğer faktör ise konum. Zamanınızın büyük bir kısmını evde ve daha az konumda -GPS ile ölçüldüğü gibi- geçirmek de depresyonla ilişkili. Bununla beraber günlük programın daha düzensiz olması da, örneğin işe farklı saatlerde gitmek de aynı zamanda depresyonla bağlantılı.

Araştırmacılar bu üç faktöre bağlı olarak Craig’s List’den* 28 kişinin (20 kadın, 8 erkek) depresyonunu saptayabileceklerini iddia ettiler. Katılımcıların 14’ü herhangi bir depresyon belirtisi göstermezken, diğer 14’ü hafif depresyon ve şiddetli depresyon arasında değişen semptomlara sahipti.

Başlangıçta katılımcılar depresyonu ölçmede yaygın olarak kullanılan PHQ-9** anketini tamamladılar. Daha sonra uygulama ile iki hafta boyunca telefon kullanma ve GPS verileri toplandı. Doktora sonrası araştırmacı ve Feinberg’deki koruyucu sağlıkta bilgisayar uzmanı olan Sohrob Saeb’ın geliştirdiği bir algoritmayla bu veriler katılımcıların depresyon testi sonuçlarıyla ilişkilendirildi.

Sonuçlar, uygulamanın depresyonu %87 doğruluk payıyla belirleyebildiğini gösteriyor.

Bir katılımcının örnek telefon kullanım verisi. Her satır bir günü ve siyah çubuklar telefonun kullanıldığı sürenin miktarını gösteriyor. Sağ taraftaki çubuklar ise her günün toplam telefon kullanma süresini gösteriyor.  Bir katılımcının örnek telefon kullanım verisi. Her satır bir günü ve siyah çubuklar telefonun kullanıldığı sürenin miktarını gösteriyor. Sağ taraftaki çubuklar ise her günün toplam telefon kullanma süresini gösteriyor. Bir katılımcının örnek telefon kullanım verisi. Her satır bir günü ve siyah çubuklar telefonun kullanıldığı sürenin miktarını gösteriyor. Sağ taraftaki çubuklar ise her günün toplam telefon kullanma süresini gösteriyor.


Akıllı telefondan toplanan veriler; günlük olarak doldurulan ve 1 ile 10 arasında değerlerle ne kadar üzgün hissettiklerini soran anketlerden daha güvenilir. Sorulara verilen cevapların ezber olabileceğini ve genellikle güvenilir olmadıklarını söylüyor, Saeb.

“Şimdi, depresyonla ilişkili davranışların objektif bir ölçümüne sahibiz ve bunu pasif olarak saptayabiliyoruz. Telefonlar kullanıcının gözüne batmadan ve ona çaba sarf ettirmeden veri toplayabiliyor.” diyor kıdemli yazar David Mohr, Center for Behavioral Intervention Technologies at Northwestern University Feinberg School of Medicine’nin yöneticisi.

Araştırmanın amacının pasif olarak depresyonu ve depresyonla ilişkili duygu düzeylerini belirlemek olduğunu söylüyor Saeb. Bu bilgi, eninde sonunda depresyon riski olan insanları izleyebilir, depresyonu tespit ettiyse onlara müdahale önerebilir veya klinikçileri bilgilendirebilir. Gelecek Northwestern araştırması bu davranışları değiştirmesinin ruh halini iyileştirip iyileştirmediğine bakacak.

 

“Eğer insanları daha fazla yer ziyaret etmeye, zamanlarını gün boyunca çeşitli yerlerde harcamaya ve daha az telefon kullanmaya teşvik edersek depresyon semptomlarını azaltıp azaltamayacağımızı göreceğiz” diyor Saeb.

*Craigslist, iş, konut, kişisel ürünler, hizmet alımı, konser vb. topluluk organizasyonları gibi ilanlar için bölümlerinin yanı sıra forum, özgeçmişler ile tartışmalar bölümlerinin de bulunduğu seri ilan sitesidir.

**PHQ-9, umutsuzluk, uyku ve yeme bozuklukları, odaklanmakta zorlanma gibi depresyon semptomları hakkında sorular sorarak depresyonu saptar

 
Kaynak: Northwestern.Edu, Your Phone Knows If You’re Depressed, <www.northwestern.edu/newscenter/stories/2015/07/your-phone-knows-if-youre-depressed.html.>

Orijinal makale: Sohrab Saeb, Mi Zhang, Christopher J Karr, Stephen M Schueller, Marya E Corden, Konrad P Kording, David C Mohr., Mobile Phone Sensor Correlates of Depressive Symptom Severity in Daily-Life Behavior: An Exploratory Study., Journal of Medical Internet Research, 2015; 17 (7): e175 DOI: 10.2196/jmir.4273
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir