Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Cognitive Neuroscience and Neuroimaging dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmanın sonuçları, majör depresif bozukluk görülen kişilerin ödüllendirme ve hafızayla ilişkili beyin sistemlerindeki aktivite ve bağlantılarda değişiklikler olduğunu ortaya çıkardı.

Sonuçlar,depresyon halinde azalan mutluluk ve keyif gibi hastalık semptomları temellerinin beynin hangi bölgesinden kaynaklandığına dair ipuçları veriyor.

Bu çalışmada, bir beyin bölgesinin başka bir beyin bölgesi üzerindeki etkisini ölçmek için daha önceden hiç kullanılmayan bir yöntem kullanıldı. Bu anlamda, yeni yöntem önceden uygulanan beyin görüntüleme yöntemlerinin sınırlarının çok daha ötesine ulaşmakta ve başka bir beyin bölgesinin konuyla ilgili olup olmadığını göstermekte.

Hangi beyin sistemlerinin depresyona nedensel bir katkıda bulunduğunu keşfetmek için, beynin bir bölgesinin başka bir bölgesi üzerindeki etkisi yeni yöntemle ölçümlendi.

Çalışmada yer alan araştırmacılardan biri, bu yeni metodolojik gelişmenin tanısal biyobelirteç (biyoişaretçi) geliştirilmesi ve majör depresyon için hedeflenen girişimlere yönelik kritik beyin devrelerinin belirlenmesi anlamında oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, majör depresif bozukluktan muzdarip 336 kişiyi 350 sağlıklı kontrol grubu insan ile karşılaştırdı. Ödüllendirme ve öznel keyif süreçlerine dahil olan beyin bölgelerinin hasta grubunda daha az uyarıldığını (ya da etkili bağlantıların azaldığını) gözlemlediler. Bu da, depresyondaki azalan mutluluk duygusuna sebep olmaktaydı.

Aynı zamanda, cezalandırmadaki ve ödül verilmediğindeki tepkilerle ilişkili beyin bölgelerinde azalan etkili bağlantı sayısı ve artan aktivite gözlemlendi. Bu durum ise hastalık durumunda ortaya çıkan mutsuzluğun kaynağını açıklıyor.

Depresyon ile birlikte, hafızayla ilişkili beyin bölgelerinde aktivite ve bağlantı azalması görüldü. Araştırmacılar bu durumu üzücü hatıralar nedeniyle artan hafıza süreçlerine bağlıyor.
Araştırmacılar bu bulguların depresyon ile ilişkili beyin mekanizmalarını daha iyi anlamayı sağlayacak güçlü bir yaklaşım sunduğunuve depresyonu anlamak ve tedavi etmek için yeni yöntemlerin keşfinin önünü açacağını belirtiyor.
Referans: Edmund T. Rolls, Wei Cheng, Matthieu Gilson, Jiang Qiu, Zicheng Hu, Hongtao Ruan, Yu Li, Chu-Chung Huang, Albert C. Yang, Shih-Jen Tsai, Xiaodong Zhang, Kaixiang Zhuang, Ching-Po Lin, Gustavo Deco, Peng Xie, Jianfeng Feng. Effective Connectivity in Depression. Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging, 2017; DOI: 10.1016/j.bpsc.2017.10.004Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir