Sirkadiyen Ritim Uyku Bozukluğu

Sirkadiyen Ritim Uyku Bozuklukları , bir uyku bozuklukları ailesi ve uyku zamanlamasındaki ve süresindeki bozuklukları kapsıyor. Sirkadiyen ritim (circadian rhythm ) , beynimizin küçük bir bölümü olan..
Görsel Telif:

Sirkadiyen Ritim Uyku Bozuklukları , bir uyku bozuklukları ailesi ve uyku zamanlamasındaki ve süresindeki bozuklukları kapsıyor. Sirkadiyen ritim (circadian rhythm ) , beynimizin küçük bir bölümü olan SCN (suprachiasmatic nucleus) bölgesi tarafından yönetilen biyolojik ritmimize tekabül ediyor.

Sirkadiyen Ritim Uyku Bozuklukları olan insanlar, normal işlerimiz , okulumuz ve sosyal ihtiyaçlarımız için gereken zamanlarda uyuma ve uyanma sorunu yaşarlar.

Eğer rahatsız edici bir faktör yoksa, bu sorunu yaşayan insanlar kendi vücut saatleri tarafından belirlenen saat aralıklarında yeterli miktarda uyuyabilirler.

Başka bir uyku bozukluğu hastalıkları olmadığı sürece, uyku kaliteleri normal çıktı. İnsanlar, sirkadiyen ritim olarak da adlandırılan ve biyolojik saatle ve günlük işlerimizle kontrol edilen bir ritim’e sahipler.

Sirkadiyen saat (Biyolojik Saat) nedeniyle, uykululuk hali zaman geçtikçe sürekli olarak bir artış gözlenmez. Bunun yerine, uykululuk hali adeta bir döngüyü takip eder, vücut gün içerisinde farklı zamanlarda uyku ve ayakta kalma durumları için hazırdır.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv