Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Bilim insanlarının ortaya çıkardığına göre şekersiz sakız çiğnemek, dişlerinizi diş ipiyle temizlemekte olduğu kadar fazla bakteriyi ağzınızdan uzaklaştırabilir (yaklaşık 100 milyon bakteri).

Şekersiz sakız çiğnediğiniz zaman, 100 milyon adede kadar bakteri toplayıp tükürüyorsunuz. Yeni yapılan bir araştırmanın bildirdiğine göre bu miktar; tükürüğünüzde bulunan tüm mikrop nüfusunun yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor.Sakız sanayinin küçük bir satış bunalımının ortasında olduğuna şüphe yok; geçmiş dört yıl süresince, ABD'deki satışlar yüzde 11 oranında düştü ve kimse de bu düşüşün sebebini bilmiyor. Nanelerin daha çekici olmasından veya belki de 'ahududulu vanilyalı kek' ile 'ananas karışımı' gibi aromaların şu sıralar piyasayı bombalaması yüzünden, sakız bir ağız bakım yardımcısı olarak düşünülmekten ziyade çok fazla şekerli şeyler ile anılmaya başlandı.
Fakat belki de bu eski yapışkan arkadaşımızı tekrar kucaklama zamanıdır, çünkü bu yapışkanlık, ağız sağlığımız için basit bir nanenin başarabileceğinden çok daha fazla şey sunuyor olarak görünüyor.

Hollanda'daki Groningen Üniversitesi'nde Stefan Wessel öncülüğündeki bir araştırma ekibinin bulduğuna göre; sakız çiğnediğiniz zaman ağzımızın bütün köşelerinden bakteri topluyoruz ve tükürdüğümüz zaman bakterileri tükürüğümüzle birlikte dışarıya atıyoruz.Bu durumu analizlemek için araştırmacılar; biyomedikal mühendislik öğrencisi beş gönüllüden, iki farklı türdeki nane aromalı şekersiz sakızı, 30 saniyeden 10 dakikaya kadar değişen sürede çiğnemeleri istendi. Ardından sakız bir kaba tükürüldü ve sakıza yapışan bakteriler analizlendi.

Analizler neticesinde; 100.000.000 taneye kadar bakteri sakız çiğneyerek ağızdan uzaklaştırılabilir ve bu sayı diş ipinin ulaşabileceği sayıyla hemen hemen aynı miktarda. En çok bakteri; çiğnemenin ilk aşamalarında yakalandı, çiğneme süresi uzadıkça, yakalanan bakteri sayısı da azaldı.PLoS One 'da yayımlanan çalışmada araştırma ekibi; çiğnenen sakızlarda zamanla tür (bakteri) çeşitliliği artmasına rağmen, sakızda tutulan bakteri sayısında kademeli bir azalma görüldüğünü ve bu durumun da daha önceki çalışmalarda gösterildiği gibi; çiğneme sırasında tükürükteki bakteri yoğunluğunda meydana gelen bir azalmaya dayandırılabileceğinini söylüyor.
Ya da; sakızda bulunan anti-mikrobiyal özellikleri olduğu bilinen yeşil nane ve nane şekeri gibi tadlandırıcı aromalar veya gıda koruyucuları ve ksilitol gibi tadlandırıcılar tarafından sakıza gömülen bakteriler öldürülür.

Çalışma, sakız tarafından ortadan kaldırılan bakteri miktarının dişinizi yeni bir diş fırçası (fakat macun olmadan) ile fırçalamak veya diş ipiyle temizlemekle hemen hemen aynı olabileceği bulgusuna ulaştı. Öte yandan; sakız çiğnemek, fırçalama veya diş ipinde olduğu gibi aynı diş bölgelerinden bakteri uzaklaştırmayabilir, bu yüzden meydana getirdiği sonuçlar, fırçalama veya diş ipi kullanımına göre daha uzun dönemde göze çarpabilir.

Bununla birlikte; sonuçların yalnızca şekersiz sakızda geçerli olduğuna dikkat etmekte fayda var. Çünkü eğer sıradan şekerli bir sakızı çiğniyorsanız, aslında ağız bakterilerinizi besliyorsunuz demektir. Real Clear Science 'a konuşan Ross Pomeroy şöyle diyor: "Bu mikroplar şekerleri mayaladığı zaman, dişinizdeki biyolojik tabaka daha asitli hale geliyor ve sırayla çürüklere yol açıyor."Araştırmanın Orijinal Makalesi: Plos One, http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0117191


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir