Samanyolu Yakınındaki Gökada Süperkümeleri

The Australian National University (ANU), Samanyolu gökadasına yakın evrenin en büyük gökada süper kümelerini keşfeden uluslararası gökbilimciler grubunun bir parçasını oluşturuyor. ANU’dan Prof..
Görsel Telif:

The Australian National University (ANU), Samanyolu gökadasına yakın evrenin en büyük gökada süper kümelerini keşfeden uluslararası gökbilimciler grubunun bir parçasını oluşturuyor.

ANU’dan Profesör Matthew Colless; gökadamızın iç dinamiğini ve hareketini büyük oranda etkileyen Vela süper kümesinin kısa bir süre önce, gökadamızın içindeki yıldızlar ve gaz tozları tarafından görünemez hale geldiğini belirtiyor.

Vela süper kümesinin evrendeki en büyük gökada konsantrasyonuna sahip olduğu düşünülürken aynı zamanda çok büyük bir olasılıkla gökadamızın komşularının içinde en büyüğü olduğu var sayılıyor.

Vela süper kümesinin yarattığı kütle çekimi etkisinin Samanyolu gökadasının uzaydaki ölçülen hareketi ile daha önce haritalanmış gökadalardan tahmini ayrışma hareketi arasındaki farkı açıklayabileceği ön görülüyor.

Professor Colless, bu amaç ile Anglo-Australian Teleskobu’nu kullanarak Vela’nın bir süperküme olduğunu doğrulayacak bir dizi uzaklık hesaplama işlemine girişti ve birçok gökadanın Vela’ya uzaklığının daha önceki varsayımlar ile eşleşip eşleşmediğini kontrol etti. Colless bunlara ek olarak, süper kümenin Samanyolu’nun hareketi üzerindeki muhtemel etkilerini de niceliksel olarak açıklamaya çalıştı.

Güney Afrika, Avustralya ve Avrupa’daki gökbilimcilerin dahil olarak yürütüldüğü araştırmaya ek olarak 2017 yılı içerisinde başlayacak iki yeni meta analiz ile Vela süper kümesinin boyutları da tespit edilecek.

The Taipan adı verilen ilk optik incelemede Vela’nın daha geniş bir çevresindeki galaksi uzaklıkları ölçülecek ve WALLABY adı verilen ikinci radyo dalgaları incelemesi ile de Samanyolu’nun en yoğun kısımlarından Vela süper kümesinin kalbine doğru bakılmaya çalışılacak.

Araştırma tüm detayları ve sonuçları ile birlikte 2016 Aralık ayı içinde Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’de yayımlandı.

 


Makale Referans: Renée C. Kraan-Korteweg, Michelle E. Cluver, Maciej Bilicki, Thomas H. Jarrett, Matthew Colless, Ahmed Elagali, Hans Böhringer, Gayoung Chon. Discovery of a supercluster in the Zone of Avoidance in Vela. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters, 2017; 466 (1): L29 DOI: 10.1093/mnrasl/slw229


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv