Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Çiçeklerin nektarları ile beslenmek için, hawk moth'ların (gece kelebeği ya da atmaca güvesi) yalnızca çiçeğin tam ortasına doğru hamle yapması yetmiyor. Bir de bunu, gece ışıksız ortamda ve çiçek rüzgarda sağa sola hatta ileri geri sallanırken yapmak zorunda..Aksi takdirde açlıktan ölecektir..

Sinekkuşu büyüklüğündeki mevzu bahis böcekler bunu başarıyor.. Ancak nasıl başardıklarını anlamak üzere araştırmacılar değişen hızlarda ileri ve geri giden robotik çiçekler üretti. Daha sonra yüksek-hızlı video ile, böceklerin dillerini, farklı ışık seviyelerinde değişen hızlarda hareket eden robotik çiçeklerin merkezinde nasıl tuttuklarını kaydettiler.

Matematiksel hesaplardan yola çıkarak, araştırma ekibi en karanlık anda, güvelerin beyninin gelen ışığı işlemek için daha fazla vakit harcayacağını öne sürdü. Bundan dolayı takip mekanizmaları da bir miktar geride kalacaktı. Paralel olarak videolar ile, güvelerin takip tepkilerinin günbatımına nazaran, ay ışığında %17 kadar geciktiği saptandı.

Araştırmanın detayları ve bulguları Science'da yayımlanmıştı ve bugün itibariyle online olarak sunuldu. Güveler, düşük ışıkta çiçeği görebilmek için gereken ışığı toplamak üzere beynini yavaşlatmak zorunda, ancak bu adaptasyon rüzgarlı günlerde güveyi engelleyici bir etki yaratabilir gibi görünüyordu.

Ne var ki, araştırma ekibi güveler tarafından sıkça ziyaret edilen beş ayrı çiçek türü için de doğal ortamda video kaydı yaptı ve güvelerdeki bu beyin tepkisinin gecikmesinin onlara engel olacağı bir hızda ileri ve geri hareket yapmadıklarını tespit etti.

Güvelerin bu zorluklarla nasıl mücadele edebildiğini anlamak, hiç şüphesiz mühendislerin düşük ışıkta hızlı tepki verebilecek robotlar dizayn etmelerini kolaylaştıracaktır.

 
Referans : Sciencemag.org, Robotic flowers reveal limits of moth's night vision, news.sciencemag.org/plants-animals/2015/06/video-robotic-flowers-reveal-limits-moths-night-vision , DOI: 10.1126/science.aac6823
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir