Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Hepimiz göletlerde ya da parklarda gördüğümüz ördekleri ekmek ile beslemeyi severiz, fakat bunu yaparken acaba ördeklere zarar veriyor olabilir miyiz?

Ördekleri ekmek ile besleme durumu öylesine abartılıyor ki, verilere göre, sadece bir yılda, 6 milyon somun ekmek yalnızca İngiltere'de ördeklere atılıyor- ama bu durum sandığınız kadar iyi değil.

Ekmek çeşitlerinin çoğu, ördekler için besin değeri az gıda konumunda ve beyaz ekmek de bunların içinden en kötü olanı. Bu beslenme tarzı geniş bir skalada problemlere neden olabiliyor. Bu problemlere, sakat bırakan bir hastalık olan ‘’angel wing’’ (melek kanadı) de dahil.

Beyaz ekmeğin temelde besin değeri yok denebilecek kadar az. Hatta beyaz ekmeği, bir paket kalori ve içerisinde çok az besin olarak nitelendirebiliriz. Kuşları sürekli ekmek ile beslemek, doğal beslenmelerinden ziyade besin bulmada bizlere bağımlı hale getiriyor. Bu tıpkı, küçük çocukları sağlıksız gıdalarla beslemeye benziyor. Çocuklar da aynı kuşlar gibi bir süre sonra bu abur cuburlara neredeyse bağımlı hale geliyorlar ve başka gıdaları tüketmeye karşı çok isteksiz oluyorlar. Yani, kuşları ekmek ile besleyip, onları kolaylıkla ulaşılabilir sağlıksız bir beslenme şekline alıştırarak, doğal beslenme şekillerinin dışına çıkartıp eksik beslenmelerine sebep oluyoruz.

Kuşları bu beslenme şekline alıştırmanın sonunda neden olabileceğimiz problemlerden birisi de ‘’angel wing.’’ Bu rahatsız edici problem, kuşların kanatları vücutlarına yapışık olması gerekirken, vücutlarına dik bir konum almasına neden oluyor. Bu durum, kuşların uçma kabiliyetlerini ellerinden alıyor. Bu tedavi edilemez hastalığın sebebi de, kuşların oldukça yüksek oranlarda protein ve karbonhidratlı beslenip, düşük miktarlarda D, E vitaminleri ve manganez almaları. Yani, eğer bir kuşu sürekli beyaz ekmek ile beslerseniz, bu kuş uçma kabiliyetini kaybedebiliyor. Daha da kötüsü bu kuşlar kısa sürede ölüyorlar.

ordeklere-ekmek-ile-beslemek-ne-kadar-dogru

Su kanallarına ve su birikintilerine ekmek atmanın başka zararları da var. Bu yerlere atılan ekmek, su yollarını kirleterek zehirli alg çoğalmalarına neden oluyor, boğucu küflerin büyümesini tetikliyor. Bu durum da, enfeksiyon barındıran haşereleri bu alanlara çekiyor. Tabii ki ekmek, bu problemlere sebep olan tek faktör değil; fakat bir etkisi olduğu da aşikar.

Özellikle besin açısından zengin ortamlarda kuşları ekmek ile beslemenin, daha sonra bu kuşlar doğal beslenmelerine devam edebileceği için pek bir zararı bulunmuyor. Fakat, şehir içlerinde yaşayan kuşlar için durum farklı. Çünkü, bu kuşların doğal ortamlarındaki gibi besinlere ulaşmalarının imkanı yok.

Unutmayın: Bir şeyin uzun zamandır yapılıyor olması, onu doğruluğunun bir kanıtı değildir. Buna; ördekleri ekmek ile beslemek, kirpilere süt vermek ya da İspanya’da boğaların önünde koşmak birer örnek olabilir.
Kaynak: IFLscience, Why You Should Never Feed Bread To Ducks, Retrieved from http://www.iflscience.com/plants-and-animals/stop-feeding-bread-ducks-people
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir