Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Omurilik, beyinden bağımsız olarak, motor faaliyetlerin öğrenmeyi kendi kendine koordine edip düzenleyebiliyor. Bu bulgu çok yeni ve PLOS Biology dergisinde yayımlanan bir görüntüleme ('imaging') çalışmasına ait. Araştırmanın sonuçları omurilik zedelenmelerinin tedavisinde ve rehabilitasyon süreçlerinde kullanılacak yeni metotların geliştirilmesinde ve yeni fırsatlar yaratılmasında etkili olabilir.

Karmaşık bir motor faaliyeti; piyano çalmak, klavye kullanmak gibi; öğrenmek beyinde ve yapısında değişikliklere yol açmaktadır. Bu değişiklikler fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme (fMRI) ile görüntülenebilmektedir. Öğrenme sırasında, duyumsal bilgiler ve motor komutlar omurilikten geçer ancak ne yazık ki bugüne kadar omurilik ve beyin eş zamanlı olarak fMRI ile görüntülenirken zorluklar yaşanmaktaydı.

Bu zorluklar sebebi ile, bir motor yeteneğin edinilmesi sırasında omurilikte meydana gelen değişimlerin beyinden gelen sinyaller ile mi gerçekleştiği yoksa bağımsız olarak mı oluştuğu bilinmemekteydi. Bu bariyer, 3.0T MRI teknolojisinin görüntüleme alanının omurilik ve beyini aynı anda görüntüleyecek kadar uzun olması ile el kaslarından gelen ve el kaslarına giden sinyaller izlenerek ilk kez aşıldı.

Kompleks bir parmak vurma faaliyeti performansı gerçekleştirilen deneklerin bu yöntemle izlenmesi ile, araştırmacılar omurilik kan dolaşımındaki öğrenmeye bağlı değişikliklerin faaliyet sırasında aktif olan beyin bölgelerindeki kan dolaşımı değişiklerinden bağımsız olduğunu saptadı.

Araştırmanın sonuçları gösteriyor ki,omurilik motor öğrenmenin ilk safhalarında son derece aktif bir rol oynuyor. Omurilikte gözlemlenen değişikliklerin zamanla korunduğunu ve öğrenmenin diğer aşamalarına ve diğer motor yetenek çeşitlerine genellenebileceğini göstermek üzere ileride yapılacak yeni ve farklı detaylara sahip çalışmalar da gerekiyor.

Omuriliğin öğrenmedeki bağımsız rolünün keşfi, omurilik zedelenmelerinden -özellikle beyin ve omurilik bağlantılarının kopması durumlarından -  sonra, motor görevlerin ve faaliyetlerin yeniden öğrenilmesi, motor yeteneklerin yeniden kazanılması noktasında yeni kapılar arayabilecek bir gelişme olarak görülüyor.
Kaynak ve İleri Okuma
  • Vahdat S, Lungu O, Cohen-Adad J, Marchand-Pauvert V, Benali H, Doyon J. Simultaneous Brain-Cervical Cord fMRI Reveals Intrinsic Spinal Cord Plasticity during Motor Sequence Learning. PLoS Biol, 2015 DOI: 10.1371/journal.pbio.1002186
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir