Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Okul çevresindeki devasa yapılar, akan yoğun araç trafiği, korna sesleri, egzoz dumanı... Okul çevresindeki havanın normal karbon seviyesinden daha yüksek oranda karbon içermesi... Hiç de yabancı gelmeyen bu tablo; yalnızca astım hastası çocuklar için değil, sağlıklı çocuklar için de tehlike arz ediyor. Öte yandan, doğada zaman geçirmek; mental açıdan daha sağlıklı bir vücutla, daha iyi bir dikkatle ve hem çocuklarda hem de yetişkinlerde daha iyi bir duygu durum hali ile ilişkilendiriliyor. Proceedings of the National Academy of Sciences 'da yayımlanan bir araştırmaya göre, yeşil alanlar havadaki kirlilikten çocukları koruyor ve aynı zamanda da bilişsel yetilerini güçlendiriyor.

yesil-alanlar-beyni-guclendiriyor-bilimfilicom Dik eksen: İşler bellek Yeşil alan: Okuldaki yeşilliğin fazla olması Sarı alan: Okuldaki yeşilliğin az olması


Barcelona'daki okula giden 2623 çocuk üzerinde yapılan araştırmada, araştırmacılar ilk kez çocukların evleri, okul güzergahları ve okullarının çevresindeki yeşil alan miktarlarını ölçtü. Sonrasında bir dizi test ile çocukların işler bellekleri (kısa süreli hafıza) ve dikkat süreleri ölçüldü.

Bir yılın sonunda; okullarının çevresinde daha fazla yeşil alanın bulunduğu çocukların; işler bellek ve dikkat sürelerinde daha fazla gelişim gösterdikleri görüldü. Bulgu; araştırmacıların sosyo-ekonomik statüyü kontrollü tuttuklarında bile doğruluğunu korudu. (Okula gidiş güzergahı ve ev çevrelerinin yeşil alan olmasının güçlü bir etkisi olmadığı görüldü.)
Araştırmacılar; okul çevresindeki yeşilliğin yalnızca aşırı karbonu emmekle kalmadığını, yeşil alanların aynı zamanda ferah bir hareket alanına dair olanakları artırırken şehir gürültüsünü ve buna bağlı stresi de azalttığını söylüyorlar. Araştırma sonuçları; yeşil alanların okul çevreleri için önemli bir faktör olduğunu ortaya koyuyor.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir