Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Obezite cerrahisi ya da gastrik (mide) kapasitenin düşürülmesi olarak bilinen tedavi, obez insanlarda uzun süre kalıcı etki bırakan bir kilo kaybetme yöntemlerinden birisidir. Yeni bir araştırma ile nispeten karmaşık bir tedavi olarak obezite cerrahisinin sonuçlarının yalnızca fiziksel değil aynı zamanda psikolojik de olduğu ortaya koyuldu.

Obez bir insanın yaşam kalitesi , bariatrik ameliyat (obezite cerrahisi) uygulandıktan sonra ciddi oranda artıyor. Mide kapasitesini ve boyutunu küçülttüğü için kilo kaybını ve psikolojik ciddi bir iyileşme  sağlıyor. Obez insanların fiziksel ve sağlık açısından ciddi sorunlar yaşadığı ve bunlara ek olarak da sosyal bir psikolojik baskıya maruz kaldıkları biliniyor. (Sikorski ve ark., 2011) Bu yüzden ameliyat sonrası etkilerin içinde bu psikolojik ve buna bağlı diğer medikal etkilerin de incelenmesi gerekiyordu.

İspanyol bilimci Alejandro Magallares 21 bilimsel makalenin verilerini bir araya getirerek, bu cerrahi müdahaleye girmeden önce (2.680 insan) ve girdikten sonra (2.251 insan) sağlık durumlarını yansıtacak anketleri dolduran insanların bilgileri ışığında yaşam kalitesi ve kilo arasındaki ilişkiyi bulmayı amaçladı.

'Psychology, Health & Medicine' dergisinde yayımlanan sonuçlara göre cerrahi üzerine yapılan sorgulamada hem psikolojik hem de fiziksel ciddi bir iyileşme ve yaşam kalitesinde artış tespit edildi. Araştırma bugüne kadar obezite cerrahisi üzerine yapılmış en genel ve kapsamlı veri analizi çalışması olarak nitelendirildi.

Cerrahi prosedürler mide şeklinde ve büyüklüğünde önemli bir değişim gerçekleştiriyor ve ameliyat sonrası bir takım gastrointestinal (sindirim sistemi ile ilgili) komplikasyonlara; kusma ,ishal, kabızlık vb. ; sebep olabiliyor. Bu etkiler bir yana pozitif etkiler de en az bunlar kadar önemli görünüyor, özellikle de fiziksel olarak yaşam kalitesinin artması en önde gelen olumlu sonuçlardan birisi.

Estetiğin Ötesinde


İspanyol Obezite Hastalığı ve Metabolik Hastalıklar Cerrahi Topluluğu'nun görüşüne göre, obezite cerrahisi, risklerden alınmış bir estetik ameliyat değil, kolay değil veya bir sihir değil. Diğer tüm obezite tedavileri gibi, yaşam stilinde bir değişmeyi, sağlıklı beslenmeyi gerektiriyor. En azından riski en aza indirmek ve uzun vadeli kalıcı etkiler elde etmek için bu şartlar son derece elzem olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar egzersiz ve diyet gibi klinik yöntemler ile başarıya ulaşamayanlar için obezite cerrahisinin daha kalıcı bir çözüm olacağını iddia ediyorlar. Ameliyatlar iki amaca hizmet ediyor, besin emilimi kapasitesini ve gıda alımını azaltmak.

Vücut kütle endeksi 40 kg/m² 'den fazla olan obezite hastalarına ve şiddetli obezite veya buna bağlı rahatsızlıklardan çekmekte olan hastalara önerilen tedavi kütle endeksi 35 kg/m²'den daha az olan insanlara önerilmemektedir.
Referans : Sciencedaily.com, Obese patients improve physically, mentally after bariatric surgery, www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150408090317.htm


Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir