Post Author Avatar
Ozan Zaloğlu
S. Demirel Üniversitesi - Çevirmen
Burnunuzun üzerine yerleştirdiğiniz gözlükler veya sürekli kaybettiğiniz sinir bozucu kontakt lensler yerine aynı optik teknoloji, yani görüşünüzü düzelten kalıcı bir kontakt lens dizisi, göz küresinin içine nakledilebilseydi nasıl olurdu? İngiltereli öğrenci Devesh Mistry'nin yeni icadı bunu hedefliyor. İcat, görüşteki bozulmaları düzeltmek için kendiliğinden odaklanan sıvı bir kristal malzeme kullanıyor.

Mistry'nin çalışması, görme kusurlarına sahip yaşlılara ve özellikle yaşlanma sebebiyle ortaya çıkan miyopluğa sahip insanlara yardım etmeyi amaçlamıştı: bu durum genelde 45'li yaşların üzerindeki insanlarda bulunuyor ve kişinin gözkürelerinin içindeki doğal lensin katılaşmasına ve esnekliğini kaybetmesine neden oluyor. Bu esnemezlik, uzun mesafedeki nesnelerin odağa getirilmesi için kasların uygun şekilde çalışamaması anlamına geliyor.

Sıvı kristallerden yapılan lensler (aynı malzeme günümüzdeki televizyonlarda ve bilgisayar ekranlarında bulunur) göz kaslarından gelen isteğe cevap olarak kendiliğinden odaklanıp kendilerini ayarlayabiliyorlar ve bu sayede bozuk bir göz etkili bir şekilde düzeltilebiliyor. Mistry'nin söylediğine göre nakil işlemi, kataraktı gidermek için zaten kullanılmakta olan işleme benzeyecek.

Mistry’nin belirttiğine göre: "Sıvı kristaller, değeri önemsenmemiş bir madde hali. Herkes maddenin katı, sıvı ve gaz hallerinden memnun, fakat sıvı kristaller şeffaf katılar ve sıvılar arasında yer alıyor. Kristal gibi düzenli bir yapıya sahipler fakat bir sıvı gibi de akabiliyor ve uyarıcıya cevap veriyorlar."

Böyle bir cerrahi işlemin mümkün olmasından önce henüz biraz zaman gerekse bile, bu nitelikler yeni araştırmayı çok umut verici yapıyor. Mistry, Leeds Üniversitesi'ndeki doktorasını 2018 yılında tamamladığı zaman lensin ilk örneğini hazır etmeyi umuyor.

Eğer bu gerçekleşirse, lensi nakletme işlemi 2025 yılında hazır olabilir: nakil işlemi de büyük ihtimalle hızlı, basit ve lokal anestezi altında yapılacak. Cerrahın kornea içinde küçük bir kesim işlemi yapması ve sonra eski lensi kırmak için ultrason kullanması gerekecek. Bu noktada, yapay lens takılabilecek ve hasta normal görüşüne kavuşabilecek. Amaç ise, yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan miyopluğun biyonik bir göz lensi ile tedavi edilmesi.

Mistry, UltraVision CLPL adlı uzman bir kontakt lens üreticisi ile ortaklaşa bir tasarı üzerinde çalışıyor. Şirket, araştırmaları yeni LCD örneğinin temellerinin atılmasına yardımcı olan iki Leeds Üniversitesi mezunu tarafından idare ediliyor.

Kaynak: Science Alert, ''These implantable LCD lenses could replace glasses and contacts forever'' Retrieved from http://www.sciencealert.com/these-ultra-thin-lcd-lenses-are-designed-to-permanently-replace-glasses-and-contacts
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir