Köpekler Mutlu mu Üzgün mü Olduğunuzu Anlayabiliyor

Gergin bir gün geçirdiğinizde, köpeğinizin bunu “anlatabildiği” ortaya çıktı. University of Veterinary Medicine Vienna’da yapılan bir araştırma;  köpeklerin insanlardaki jest ve mimi..
Görsel Telif:

Gergin bir gün geçirdiğinizde, köpeğinizin bunu “anlatabildiği” ortaya çıktı. University of Veterinary Medicine Vienna’da yapılan bir araştırma;  köpeklerin insanlardaki jest ve mimikleri okuyabildiklerini ve nasıl hissettiğinizi anlayabildiklerini ortaya çıkardı. Araştırma insan haricindeki diğer hayvanların da yüzdeki duygusal izleri seçebildiğini gösteren ilk çalışma.

Ekip; köpekleri, insanların oluşturdukları mutlu ve öfkeli yüz ifadelerini ayırt edebilmeleri için ve bir tanesini seçmeleri için eğittiler. Eğitim ve denemelerde köpeklere yüzlerin yalnızca yarısını göstererek, ekip; köpeklerin duygusal ifadenin tamamını görüp bu şekilde bir ayırt etme yoluna gitmelerini önlemek istediler. Köpekler doğru yüze dokunduklarında ödüllendirildiler.

Köpeklerin eğitilmesinin ardından mutlu ya da kızgın ifadeli bir yüzün seçilmesi için araştırmacılar köpeklere yüzlerin diğer kısımlarını da gösterdiler. Örneğin; daha önce yalnızca alt kısımlarını gördükleri yüzlerin mutlu/üzgün üst kısımları da gösterildi ya da eğitim sırasında yarısını gördükleriyle aynı tamamen yeni yüzler gösterildi. Köpeklerin çoğunluğu eğitimde gösterilen yüzleri doğru bir şekilde seçtiler. Bu da ortaya çıkan bu durumun tesadüfen olmadığını kanıtlıyor.

Bununla birlikte, mutlu ifade içeren yüzleri seçmesi için eğitilen köpekler, öfkeli ifade içeren yüzleri seçmesi için eğitilen köpeklerden daha hızlı öğrendiler. Bu durum da bize, köpeklerin mutlu ifadelerde “tehlike geçti” duygusunu anlayabildiklerini gösterirken, kaşları çatık ifadelerin ise “uzak dur” duygusunu verdiğini gösteriyor. Araştırmacılar bunun oldukça muhtemel olduğunu çünkü köpeklerin olumlu ve olumsuz ifadeleri geçmiş tecrübelerinden bildiklerini söylüyorlar.

Çalışma 12 Şubat’ta Current Biology‘ de yayınlandı. Peki neden köpekler? Çalışmaya göre köpeklerin seçilmesinin sebebi; bütün hayvanlar içerisinde insanlarla en ümit verici ilişkiyi köpeklerin kurması olarak ifade ediliyor. Bir sonraki çalışmalarında da umarız kedileri kontrol ederler.

“Köpeklerin Neyi Nasıl Söylediğimizi Anladıklarını” ortaya çıkaran bir başka çalışmayı okumak için TIKLAYIN

[su_spacer]


Kaynak: Lydia Ramsey, “Dogs Can Tell Whether You’re Happy Or Sad”, http://www.popsci.com/dogs-can-figure-out-if-youre-happy-or-sad

[su_spacer]

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv