Post Author Avatar
Sevkan Uzel
Yıldız Teknik Üniversitesi - Çevirmen/Editör
Tıpkı insanlar gibi hayvanlar da farklı kişilik özelliklerine sahip; örümcekler dahil. Utangaçlık ya da agresiflik gibi bu özellikler, türlerin bireylerinde bazen gerçekten de dikkate değer değişiklikler sergileyebiliyor. Konuyla ilgili en büyük soru işaretlerinden birkaçı şöyle: Bu farklılıklar nereden kaynaklanıyor? Neden var? Nasıl süreğenlik gösteriyor?

Kuzey Carolina Üniversitesi'nin Chapel Hill Kampüsü'nde çalışan bir grup araştırmacı, geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili yaptıkları çalışmanın ilginç sonuçlarını açıkladı.Türlerin bireylerinin farklı kişilik özellikleri sergilemesinin beklenmedik bir avantajını keşfettiler: Toplulukları, aşırı sıcaklık değişimlerine karşı korumak.

İlk bakışta ilgisiz gibi görünen bu bağlantıyı açıklayalım. Ekip liderlerinden Spencer Ingley, gezegenimizin ikliminde yaşanması beklenen değişimler açısından bu bulgunun büyük önem taşıdığını belirtiyor ve şöyle anlatıyor: "Küresel bir değişim çağında yaşıyoruz. Bilimciler bu değişimlerin organizma toplulukları ve bireyler üzerinde önemli etkileri olacağını öngörüyor. Ancak insanlar, kişilik özellikleri ve toplulukların kişilik özelliklerinin bu değişimler karşısında verilecek tepkiyi nasıl değiştirebileceği hakkında pek düşünmüyor; özellikle de farklı sıcaklıktaki ortamlarda."

Denge Sağlanması Gerek


Ingley'in ekibi, yaptıkları araştırmada Güney ve Kuzey Amerika'da yaşayan Anelosimus studiosus türü örümcek üzerinde çalışmış. Bu örümcek türünün bireylerinin kişilik özelliklerinde çok büyük bir çeşitliliğe rastlanabiliyor. Kimileri gayet uysalken, kimileri de son derece saldırgan olabiliyor. Bu bireyler aynı yaşam alanını paylaşıyor; yavru bakımı ve avlanma konusunda da iş birliği yapıyorlar.

ABD, Avustralya ve İsrail'den araştırmacıların da katkıda bulunduğu çalışmada, ekip 24°C ile 34°C arasındaki sıcaklıklarda, örümceklerin bir koloni içerisinde birey olarak hayatta kalma ve üreme becerilerinin sıcaklıktan nasıl etkilendiğini inceledi. Agresif örümceklerin yüksek sıcaklıklarda yaşama ve üreme olasılıklarının daha az olduğunu buldular. Uysal örümcekler için ise tam tersi geçerliydi: Sıcaklık yükseldikçe, uysal olanlar hayatta kalma ve üreme konusunda daha başarılı oluyordu. Araştırmacılar aynı şablonun, tümü saldırgan ya da tümü uysal bireylerden oluşan koloniler için de geçerli olduğunu saptadı.

Ancak kolonide farklı kişilik özelliklerine sahip bireyler bulunduğunda, saldırgan olanlar yüksek sıcaklıkta ve uysal olanlar da düşük sıcaklıkta hayatta kalmayı sürdürebiliyordu. Yani sadece saldırganlardan oluşan bir toplulukta, 34°C sıcaklıkta tek bir saldırgan örümcek bile üreyemiyor ve zaten çoğu yaşamını bile sürdüremiyordu. Ama koloniye uysal örümcekler eklendiğinde, saldırgan olanlar bu çeşitlilik gösteren toplulukta 34°C sıcaklıkta hayatta kalabildi.

 
Kaynak: Kuzey Carolina Üniversitesi, "Temperature helps drive the emergence of different personalities in spiders"
< http://uncnews.unc.edu/2016/07/21/54073/ >

İlgili Makale: Behavioral Biology, "Thermal effects on survival and reproductive performance vary according to personality type"
< http://beheco.oxfordjournals.org/content/early/2016/06/21/beheco.arw084 >
 
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir