Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar

Ormandan ölümcül sesler geliyor!
Kapak fotoğrafındaki dişi orangutan, bir erkek ve bir dişi orangutan tarafından saldırıya uğradı ve öldürüldü. İnsanlar arasında, çiftlerin ya da grupların işlediği cinayetlere çok rastladığımız için bu cinayet size garip gelmemiş olabilir. Fakat, bu olay bu tür içerisinde gözlemlenen, bir çiftin dahil olduğu ilk ölümcül saldırı.

Dişi orangutanlar normalde bir başlarınadırlar ve çok çok nadir kavga ederler. Aynı zamanda, dişi ve erkek orangutanlar için güç birliği yapmak alışılmadık bir durumdur. Yaşanan bu olayda ise, Kondor(genç dişi orangutan) ve Ekko (Kondor’un eşi) kendilerinden biraz daha yaşlı Sidony’i Endonezya’daki bir bataklık ormanında dövdüler ve ısırdılar. Sidony bu olayda oldukça ciddi şekilde yaralandı ve enfeksiyon kaptı. Sidony iki hafta sonra öldü.

İsviçre’deki University of Zurich’den, olayı gözlemleyen Anna Marzec’e göre, ‘'Bu durum oldukça şaşırtıcı. Daha önce hiç böyle bir şeyle karşılaşmamıştık.’' Kondor’un neden bu alışılmamış agresif davranışı sergilediği bilinmiyor. Dişi orangutanlar bölgelerini savunmazlar ve araştırmacılar bu olayda herhangi bir kışkırtma da gözlemlemediler.

ekko-kondor
Saldırının arkasındaki iki orangutan: Ekko (solda) ve Kondor (sağda)
Telif: Anna Marzec

Marzec’e göre, erkek orangutanın varlığı dişi orangutanı saldırmaya sevk edecek kadar cesaretlendirmiş olabilir ve bu yüzden de dişi orangutan saldırmakta ısrarcı olmuş olabilir. Olayın detayını merak edenler için, saldırının detayına inelim. (Olayın kahramanlarının takma isimleri kullanılmıştır.)

Kondor, yakın bir zaman önce bebeğini kaybetmiş. Saldırıdan çok kısa bir süre önce de, Ekko ile flörtleşiyormuş. Bu çift Sidony ile karşılaştığında ise Ekko, Kondor ile çiftleşmeye gitmeden önce Sidony’i incelemiş. Daha sonra ise, Kondor, Ekko’dan ayrılıp Sidony’e saldırmaya gitmiş, daha sonra Ekko’da bu olaya dahil olup Sidony’e saldırmış. Bir başka erkek, Guapo olayı görüp Sidony’i korumaya gelmiş. Fakat, Guapo saldırgan orangutanları oradan uzaklaştırsa da Sidony çok ciddi şekilde yaralanmış.

Orangutanların arasındaki bu ölümcül kavganın çıktığı bölge, doğal yaşam alanlarının zarar görmesinden dolayı her geçen gün daha da fazla orangutana ev sahipliği yapıyor ve kalabalıklaşıyor. Bu durumun, bu alışılmamış davranışın görülmesinde bir etkisi olabilir. Araştırmacılar, böylesi saldırgan davranışların ne sıklıkla görüldüğünü çözümlemek için gözlemlerine devam ediyorlar.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir