Post Author Avatar
Gürkan Akçay
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Ai Hin kendini bir star olmaya adamıştı. Geçtiğimiz ay Çin’deki Chengdu Breeding Research Merkezinde 6 yaşındaki panda hamilelik belirtileri göstermeye başlayınca, merkezin çalışanları bütün işlerini bir kenara bırakıp ilk kez gerçekleşecek olan panda doğumunu ve hamilelik sürecini kamera ile kayıt altına alma üzerine yoğunlaştırdılar.

Fakat bu çok önemli fırsat, Ai Hin adındaki pandanın hamileliliğinin yalnızca zekice bir numara olduğunun anlaşılmasıyla iptal edildi. Chengdu çalışanlarının söylediğine göre, panda daha fazla ilgi ve yiyecek alabilmek için “phantom pregnancy” denilen sahte hamilelik davranışları sergilemiş.

Chengdu’da uzman olarak çalışan Wu Kongju; Xinhua Gazetesine yaptığı açıklamada; “Doğum öncesi sinyallerin fark edilmesinin ardından, anne olacak hayvanların çok daha havadar olan tek kişilik odalara alındığını, onlarla saat başı ilgilenildiğini ve anne adaylarına daha fazla yemek, meyve ve bamboo verildiğini” söyledi.

Hamilelik belirtileri gösteren pandalarda iştah azalması, daha ağır hareket ve progestasyonel hormonlarda artış olduğu gözlemleniyor. Fakat başta bu belirtileri gösteren Ai Hin’in davranışları ve fizyolojik indekslerinin 2 ay sonra normale döndüğü gözlemlenmiş.

Kongju; soyu tükenmekte olan ayıların hamilelik belirtileri gösterdiklerinde özel ilgi aldıklarının farkında olduklarını ve bu nedenle de sahte hamilelik davranışının ayılar arasında oldukça yaygın bir davranış biçimi olduğunu belirtiyor. Bu durumun yalnızca ayılara özgü bir durum olmadığını ekleyerek; kedi, köpek ve fareler gibi diğer hayvanlarda da “estrus” dönemi denilen çiftleşme dönemlerinin ardından sahte hamilelik davranışlarının gözlenebildiğini ekliyor.

Ai Hin’in durumu; insanlarda görülen Münchausen Sendromu’nu andırıyor. Münhchausen Sendromu bir nevi “Düşsel Yalanlar” Sendromu olarak tanımlanan; sahte bazı hastalık belirtileri göstererek daha fazla ilgi ve anlayış elde etmeyi amaçlama durumudur.

Belki de; Ai Hin’in yalnızca kendisiyle özel ilgilenecek birisine ihtiyacı vardır.
Kaynak: TheGuardian

Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri"ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir