Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Wellington’daki Victoria Üniversitesi’nin Biyoçeşitlilik ve Ekoloji Restorasyonu Merkezi’nden Dr Wayne Linklater tarafından öncülük edilen bir araştırma takımı veterinerleri ve kedi sahiplerini, kedilerin refahı ve davranışları üzerine düşünce ve tutumlarını araştırmak için incelediler.

Araştırmanın bulgularına göre, birçok veteriner kedilerin geceleri içeride tutulmasının, kedilerin refahı ve vahşi yaşam için olumlu sonuçları olduğunu düşünüyorlar. Çünkü gün batımından gün doğumuna içeride tutulan kedilerin yerli haşereleri, sürüngenleri ve kuşları avlama imkanları azalıyor.

Ayrıca Dr Linklater’e göre de ‘’ kedilerin özellikle geceleri içeride tutulmasının kedi kavgalarından kaynaklı yaralanmaları, hastalık taşıma oranlarını ve araçlar tarafından ezilme ihtimali düşürdüğünü biliyoruz. Ayrıca araştırmaya katılan kedi sahiplerinin %99’luk bir kısmı da, kedilerini gece içeride tutmaya gönüllü olduklarını belirtiyorlar. ‘’

Araştırmanın, İngiltere’de Massey Üniversitesi, Otago Üniversitesi ve Plymouth Üniversitesi’nde devam eden ikinci aşamasında ise, ilk aşamadaki bulguları kedi sahiplerinin kedilerine bakış şekillerini değiştirmeleri için bir motivasyon kaynağı olarak kullanılacak ve kedilerine davranışlarının aslında çevresel problemlere de neden olabileceğini gösterecekler.

Victoria Üniversitesi mezunu, araştırmacı Dr Edith MacDonalt’ın doktora araştırması da gösteriyor ki, kedi sahipleri gerçekten kedilerinin refahı ile ilgililer. ‘’Fakat, biyologların vahşi yaşam için cevaplamaya çalıştıkları soru farklı. Vahşi yaşamda karşılaşılan kedi kaynaklı problemleri, sahiplerinin kaygılarını ve motivasyonlarını kullanarak nasıl çözebileceğimiz önemli olan. ‘’ diye de ekliyor Dr Linklater.


Kedilerin doğal yaşama ve yerli türlere verdikleri zararları tamamen ortadan kaldırmak için yalnızca kedilerin içeride tutulması yeterli olmayacak. Fakat Dr Linklater’a göre ‘’ şu an için en doğru şey, yapabileceğimiz kadarını yapmak.’’


Referans:  Phys.org
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir