Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Birçok insan, gece geç saatte kahve içmenin uyku kaçıracağından bahseder. Fakat nedeni konusunda çoğunlukla bir bilgiye sahip değildir. Peki, neden kahve içmek uykumuzu kaçırır? Bununla ilgili yapılan bilimsel çalışma verilerini bu yazıda bulabilirsiniz.

Geç saatte kahve içmenin uyku kaçırdığı ve eğer düzgün bir uyku uyumak istiyorsanız içmemeniz gerektiği tavsiyesi gerçekten doğru bir tavsiyedir. Kahvenin içerisinde bulunan kafeinin uyarıcı, canlandırıcı etkisinden dolayı, uykunuz kaçabilir. Fakat son zamanlarda gelişen enerji içeceği sektörü ve diğer kafein içeren yiyecek, içeceklerin piyasada daha çok satılmasıyla beraber aslında farkında olmadan geç saatlere kadar yüksek miktarda kafein alıyor olabilirsiniz. Ve kahve içmeseniz de uyku problemi yaşıyor olabilmeniz gayet normal.

Yüksek miktarda kafein almanın, uyku sorunları dışında daha ciddi problemlere de sebep olma olasılığı yüksek.  Son yapılan araştırmalar gösteriyor ki, yüksek miktarda kafein alımı ciddi kalp problemlerine sebep olabilmekte.  Bunun aksine, yapılan başka bir araştırmada da günde 4-8 bardak arası kahve tüketimi teşvik edilmiş ve günde 4-8 bardak kahve tüketiminin insan ömrünü uzatacağını iddia ediliyor fakat burada anlamamız gereken günlük alınan kafein miktarının 4-8 bardak kahvede olana denk olması durumu. Araştırmalarının orijinal hallerini aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz.

Kafein ve uyku sorununa geri dönecek olursak, bilim insanları kafeinin uyku kaçırdığı noktasında hemfikir fakat hangi saatten sonra kafein almamamız gerektiği konusunda birçok farklı araştırma ve birçok farklı veri mevcut. Ve bu yazıyı yazarken okuduğum birçok araştırmada da kafeinin uyku sorununa değinilirken, yatmadan kaç saat önce veya uyandıktan sonra ne kadar zaman geçtiğinde kahve tüketiminin negatif etkilerinin azaltılabileceği noktasında detaylı veriler bulunmamakta.

Yeni yapılan araştırmaların birinde ise, akşamüzeri ve gece kahve tüketiminin gece uykusuna etkisi saat bazında detaylı olarak incelenmiş. Michigan’daki Henry Ford Hastanesi’nin Uyku bozuklukları & Araştırma Merkezi ve Wayne State College of Medicine ortak yaptıkları araştırmada uyumadan önceki geçen zaman periyotlarını ayrı ayrı inceleyerek saat saat kafein tüketiminin uyku bozukluklarına etkisini incelediler.

12 yetişkin, uyku düzenleri aynı, kadın ve erkek üzerinde yapılan bu araştırmanın verilerine göre;

  •  Uyumadan hemen önce, 3 saat önce ve 6 saat önce tüketilen kahve toplam uyku zamanını azaltıyor.

  • Uyumadan hemen önce, 3 saat önce ve 6 saat önce tüketilen kahve aynı zamanda gece uyumak için geçirilen süreyi arttırıyor.

  • Uyumadan hemen önce ve 3 saat önce içilen kahvenin etkisini 6 saat önce içilen kahve inanılmaz bir şekilde arttırıyor ve uyku düzenini bozuyor.


Bu son bulgular özellikle önemli. Çünkü kahve tüketimi uyku düzenimizi bozan bir etkenken aynı zamanda eğer içtiğimiz zamanları iyi ayarlarsak gün içerisinde çok enerjik olmayı sağlayan bir uyarıcıya da dönüşebilir. Geç saatlerde kahve içmenin etkisini şuan hissetmiyor olsanız bile kafeinin etkisi beyindeki reseptörleri uyardıkça farkında olmadan uyku düzenini bozuyor. Peki, araştırmacılar ne öneriyor? Araştırmanın diğer bulgularına göre kahve tüketimini öğleden sonra 2 de kesmek uyku düzeninin korunması noktasında büyük önem taşıyor.

Kaynak:
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir