Post Author Avatar
Baran Bozdağ
Boğaziçi Üniversitesi - Yazar / Editör
Coventry ve Oxford üniversiteleri araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmaya göre, yaşlı bireylerde daha sık cinsel aktivite ile gelişmiş beyin fonksiyonları arasında bir ilişki olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, hem daha düzenli hem de daha sık cinsel aktiviteye sahip olan yaşlıların, daha akıcı konuştukları ve nesneler ile nesneler arası mesafeleri daha iyi tetkik ve tespit edebildiklerini yapılan puanlı testler ile ortaya çıkardı.

Katılımcılar, son on iki aylık süreçte ne kadar sık cinsel aktivite yaşadıklarını ortalama olarak belirleyen profesyonel olarak düzenlenmiş bir anketi yanıtladı. Elde edilen sonuçlar haftalık, aylık sıklık gruplarına ayrılırken, hiç cinsel aktivitede bulunmayanlar için üçüncü bir veri grubu oluşturuldu. Ankette, tüm bunların yanı sıra, yaşam biçimi ve genel sağlık üzerine sorular da bulunuyordu.

28 erkek ve 45 kadın, aynı zamanda standardize bir teste tabi tutuldu. Bu test özelinde de özellikle ileri yaştaki yaşlılarda farklı beyin fonksiyonlarının paternleri ölçüldü. Bu paternlerin içinde, akıcı konuşma, dikkat verme, dikkat toplama, hafıza, dil ve vizüospasyal (görsel-mekansal) yetenekler gibi bilişsel bir takım parametreler bulunuyor.

60 saniyelik sürede, yapabildikleri kadar çok sayıda hayvan ismi söylemek zorunda olan katılımcılar, hemen akabinde de f ile başlayan kelimelerden yine söyleyebildikleri kadar söylemeye çalıştı. Bu durumda ileri bilişsel yetenekleri de tespit etme şansı bulan araştırmacılar, katılımcıların görsel-mekansal yetilerini değerlendirebilmek için tam bir kompleks mekanizmanın kopyalamasını ve de sıfırdan bir saat yüzü çizmelerini istedi.

Tüm bu analizlerin akabinde yapılan puanlamalar, haftalık düzende cinsel aktivitede bulunan yaşlıların açık ara daha yüksek puan yaptıklarını gösterdi. Sonuçlar, cinsel aktivite sıklığı ile dikkat, hafıza ve dil yetileri arasında doğrudan bir ilişki olduğunu da gösteriyor. Tüm bu testlerde katılımcılar cinsel aktivite sıklıklarından bağımsız olarak dahil olduğundan sonuçlar oldukça doğru verilere işaret ediyor diyebiliriz.

Daha önce 2016 yılında gerçekleştirilen çalışmayı takiben geliştirilen mevcut inceleme ile gerçekten hiç  cinsel aktivite ve cinsel aktivitenin varlığı arasındaki karşılaştırmaya ek olarak bir de sıklık ile gerçekten daha yüksek beyin gücü arasında ilişki olduğunu ortaya koymuş oldu.

İleri araştırmalar, biyolojik bir takım elementlerin örneğin dopamin ve oksitosin seviyelerinin yine cinsel aktivite ve beyin fonksiyonları ilişkisini nasıl değiştirebileceğini daha iyi anlamak üzere dizayn edilecek.

Yine de, hali hazırda daha sık cinsel aktivite ile daha iyi beyin bilişsel aktivitelerinin sebeplerinin çok yakından ilişkili veya benzer enzimatik hormonal süreçlerle yönetilip yönetilmediğinin analizine de ihtiyaç var gibi görünüyor. Öyle ki, daha sık cinsellik mi acaba daha iyi beyin aktivitesine sebep oluyor, yoksa ikisi de aynı temelden mi kökenleniyor, bunu henüz yeterince iyi derecede bilmiyoruz.

The Journals of Gerontology Series B: Psychological and Social Sciences'da yayımlanan çalışma, 50 ila 83 yaşları arasındaki 73 gönüllü birey ile gerçekleştirildi.
Kaynak: Science Daily, "Frequent sexual activity can boost brain power in older adults"
<https://www.sciencedaily.com/releases/2017/06/170622083020.htm>

İlgili Makale: Hayley Wright, Rebecca A. Jenks, Nele Demeyere. Frequent Sexual Activity Predicts Specific Cognitive Abilities in Older Adults. The Journals of Gerontology: Series B, 2017; DOI: 10.1093/geronb/gbx065
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir