Post Author Avatar
Yusuf Cem Durakcan
Boğaziçi Üniversitesi - Çevirmen/Yazar
Bir uçuş sırasında türbülansı tecrübe etmek, emniyet kemeriniz bağlı olduğunda çoğunlukla tehlikesizdir fakat istenilen bir durum da değildir. Yapılan yeni bir çalışmaya göre ise, gelecekteki türbülanslar şimdi tecrübe edilenler kadar masum olmayacak. Önümüzdeki yıllardaki türbülanslar daha fazla ve tehlikeli olacaklar. Öyle ki, bu türbülanslar uçakların içerisindeki insanları yerlerinden fırlatabilecek.

Advances in Atmospheric Sciences'da yayımlanan çalışmada, bilim insanları, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak türbülansların şiddetinin nasıl değişeceğini incelediler. Sonuçlarsa pek iyi görünmüyor.

Çok sık uçuyor olsanız bile, gelecekteki türbülanslar endişe verici olabilir. Çünkü gelecekteki türbülanslarda şimdiye kıyasla %149'a kadar bir şiddet artışından söz ediyoruz. Şiddetli türbülansların tanımında yer alan ‘’uçak geçici olarak kontrol dışına çıkabilir,’’ cümlesini dikkate alacak olursak, gelecekteki türbülanslar yalnızca endişeye yol açmakla kalmayabilir.

Türbülanslar, en hafiften şiddetliye dört kademede gerçekleşir. Türbülans, gök gürültülü fırtınalar, bulutlar, atmosferik basınçtaki değişiklikler veya soğuk ve sıcak hava cepheleri arasındaki geçişler gibi birçok nedene bağlı olabilir. Fakat, bazen gökyüzü açıkken bile beklenmedik şekilde türbülansla karşılaşabilirsiniz. Açık hava türbülansı olarak adlandırılan bu durum, gökyüzünde hiç bulut yokken bir anda gerçekleşiyor. Açık hava türbülansında uçak, rüzgarın yönünde ya da hızındaki ani farklılıklardan dolayı savrulabiliyor. Yani bu türbülans türü, herhangi bir şekilde tahmin edilemiyor. Aniden gerçekleştikleri için de uçak, pilotlar ve yolcular hazırlıksız yakalanıyorlar. Yaralanmalar da genel olarak bu türbülanslar dolayısıyla gerçekleşiyor. Araştırmacılara göre, bu tür türbülanslar, iklim değişikliğinden dolayı daha güçlü ve daha dengesiz olacaklar.

Bilim insanları yaptıkları çalışma kapsamında bilgisayar modellemeleri kullandılar ve havadaki CO2 oranlarındaki değişiklik ile türbülansların şiddetlerini karşılaştırdılar. Bulgulara göre en düşük şiddetteki türbülanstan en şiddetli türbülansa kadar bilinen bütün türbülansların etkisi %59 ila %149 arasında artacak.

Yeni nesil uçaklar her türlü hava koşulunda güvenli seyahati sağlamak için geliştiriliyor. Dolayısıyla uçağın türbülans dolayısıyla düşmesi oldukça zor, yani bu yönde endişelenmenize gerek yok. Fakat, halihazırda yaşadığımız türbülanslarda bile ciddi yaralanmaların olabildiğini göz önüne alırsak, gelecekteki türbülanslar uçakların iç tasarımlarında birtakım farklılıkları beraberinde getirebilir.
İlgili Makale: Williams, P.D. Adv. Atmos. Sci. (2017) 34: 576. doi:10.1007/s00376-017-6268-2

Kaynak: Brace Yourselves: Severe Turbulence on Planes Will Increase Thanks to Climate Change, Science Alert, Retrieved from http://www.sciencealert.com/brace-yourselves-severe-turbulence-on-planes-will-increase-thanks-to-climate-change
Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Kaynak ve İleri Okuma
Etiket

Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?

Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.

Destek Ol

Yorum Yap (0)

Bunlar da İlginizi Çekebilir