HIV Enfeksiyonu Olan Erkekler Alkolden Daha Hızlı Etkileniyor

Yale Üniversitesi ve VA Pittsburgh Healthcare System ortak bir çalışmada bir çok içeceğin HIV enfeksiyonu olan ve olmayan erkeklerdeki etkisini karşılaştırdı. HIV enfeksiyonu olan erkeklerin alkollü i..
Görsel Telif:

Yale Üniversitesi ve VA Pittsburgh Healthcare System ortak bir çalışmada bir çok içeceğin HIV enfeksiyonu olan ve olmayan erkeklerdeki etkisini karşılaştırdı. HIV enfeksiyonu olan erkeklerin alkollü içeceklere karşı daha hassas olduğu ortaya çıktı. Araştırma geçtiğimiz hafta  AIDS and Behavior dergisinde yayımlandı.

Alkol ve HIV (AIDS’e sebep olan bağışıklık sistemini çökerten virüs) çok tehlikeli bir karışım oluşturuyor. Öncelikle alkol riskli ve tehlikeli cinsel birleşme sebebiyle HIV’ye yakalanma riskini artırıyor. Bir kez HIV’ye yakalanıldığında ise alkol antiretroviral tedavilerin işe yaramasını da çok zorlaştırıyor. Hali hazırda alkol tüketimi de ; aynı HIV gibi; bağışıklığa ve özellikle karaciğere ciddi zararlar veriyor.

Alkolün HIV hastalarındaki etkisini test etmek amacıyla, araştırmacılar 2,600 erkeğin hali hazırda süren bir araştırma dahilindeki verilerini gözden geçirdi. Alkol müdavimi olan erkeklerin verileri, HIV enfeksiyonu olanlar ve olmayanlar olarak ikiye ayrıldı ve sarhoş olmaları için tüketmeleri gereken alkol miktarı üzerine sorular soruldu.Tam bu noktada ise HIV enfeksiyonu bastırılmış olanlar ile bastırılamamış olanlar (hala HIV etkisinde olanlar) da iki ayrı gruba verisel olarak ayrıldı.

Gözlenebilir virüs etkisinde bulunan erkeklerin alkol etkilerine karşı, HIV virüsleri bastırılmış veya HIV enfeksiyonu olmayanlara nazaran çok daha hassas olduğu ortaya çıktı. Ortalamada HIV enfeksiyonu bulunan bireylerin enfeksiyonu olmayanlara göre sarhoş olma sınırının dörtte biri kadar düşük olduğu da açıklanan sonuçlar arasındaydı.

Sonuçlar gösteriyor ki, HIV enfeksiyonu olan insanlar için sağlıklı alkol tüketimi diye bir olgu yok! Bu bağlamda üreticilerin HIV enfeksiyonu olan hasta tüketicileri için alkolün daha zararlı olduğunu bildiren açıklamalar ve bildiriler yapmaları gerekiyor.


Referans : Kathleen A. McGinnis, David A. Fiellin, Janet P. Tate, Robert L. Cook, R. Scott Braithwaite, Kendall J. Bryant, E. Jennifer Edelman, Adam J. Gordon, Kevin L. Kraemer, Stephen A. Maisto, Amy C. Justice. Number of Drinks to “Feel a Buzz” by HIV Status and Viral Load in Men. AIDS and Behavior, 2015; DOI: 10.1007/s10461-015-1053-7


Bu içerik BilimFili.com yazarı tarafından oluşturulmuştur. BilimFili.com`un belirtmiş olduğu “Kullanım İzinleri”ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Etiket
  • Projelerimizde bize destek olmak ister misiniz?
  • Dilediğiniz miktarda aylık veya tek seferlik bağış yapabilirsiniz.
  • Destek Ol
Yorum Yap (0 )

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bağış Yap, Destek Ol!
Projelerimizde bize destek olmak isterseniz,
Patreon üzerinden
bütçenizi zorlamayacak şekilde aylık veya tek seferlik bağışta bulunabilirsiniz.
E-Bülten Üyeliği
Duyurulardan e-posta ile
haberdar olmak istiyorum.
Reklam Reklam Ver
Arşiv